DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:13:00

İftar vakti

BURSA

20:11

04:10
20:11
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:56

03:56
19:56
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:38

03:40
19:38
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:22

03:22
19:22
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:07

03:23
19:07
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:13:00

İftar vakti

ANKARA

19:56

03:56
SAHUR
19:56
İFTAR

ERZURUM

19:22

03:22
SAHUR
19:22
İFTAR

'Krizi bir süre sonra bütün Avrupa tadacak'

Yunanistan'da emekliler maaşlarından bir bölümünü çekebilmek için yine kuyruğa girdi.

02.07.2015 15:21:44

AA'nın haberine göre, Bankalardan yüklü miktarda nakit çıkışını önlemek amacıyla alınan karar gereği kapalı tutulan bankalar dün olduğu gibi emekliler için kapılarını açtı.

Emekliler yatan maaşlarını çekebilmek için erken saatlerde banka önlerine geldi. Otomatik para çekme makinalarını kullanamayan pek çok emekli banka gişelerinde işlem yaptı.

Emekliler bugün de alınan karar gereği maaşlarından 120 avro çekebildi.

- Kuyrukta "evet-hayır" tartışmaları

Referanduma günler kala Atina'da emeklilerin de gündeminde de referandum var. Zaman zaman tartışmalarında yüksek sesle fikirlerini belirten emekliler, medyanın da ilgi odağı oluyor.

Maaş kuyruğunda bekleyen emeklilerden Markos Antoniu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşanan sıkıntıların yalnızca Yunanistan'la sınırlı kalmayacağını düşündüğünü ifade etti.

Ülkesindeki sıkıntıların domino etkisi yaratacağını öne süren Antoniu, şöyle konuştu:

"Şu an Yunanistan'da yaşanan krizi, bir süre sonra bütün Avrupa tadacak. Sanmasınlar ki bu kriz onları hiç etkilemeyecek. Sırada İtalya ve İspanya var. Çok yakın bir zaman bu manzaraları bu ülkelerde de göreceğiz. Sonunda Avrupa diye bir şey kalmayacak. Avrupa böyle bir kriz karşısında gerekli önlemleri almadı maalesef. Yunanistan'ın geldiği durumu çok yakında bütün Avrupalılar yaşayarak anlayacak. Türkiye'de bile bize yardım etme konusu konuşuluyor. Yunanistan'ın dayanacağına inanıyorum. Biz Yunanlar tarihte çok zorluklar atlattık. Bunu da atlatacağız."

Dimitris Papageorgios da yeni hükümetin ekonomi yönetimini beğenmediğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bankalardaki bu kuyruklar böyle devam ederse ülke olarak tehlikeli bir noktaya gidiyoruz demektir. Bütün bunlar ekonomik bir savaşın içinde olduğumuz anlamına geliyor. Ben Almanya'da uzun yıllar yaşadım. Daha 80'li yıllarda Almanya'nın sömürgeci bir hal alacağı sinyali veriliyordu. Sonunda da oldu.

Yeni hükümetimiz de ülke yönetme konusunda başarılı değil. Daha beş ayda ülkeyi bu hale getirdi. Ben 'evet' taraftarları arasında yer alıyorum. 'Hayır' dersek bir belirsizliğin için sürükleneceğiz. 'Hayır' dersek Avrupa'dan Yunanistan'a para akışı kesilecek. İşte o zaman Yunanistan'da görmediğimiz manzaralar ortaya çıkacak. Bu her şeyin sonu olur."

- "Şükürler olsun maaşın bir kısmını alabildim"

Angiliki Markopulu ise sıkıntılı günlerde emekli maaşının bir kısmını alabildiği için kısmen sevinçli olduğunu anlattı.

Banka kuyruklarının çok üzücü bir manzara yarattığına işaret eden Markopulu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tanrıya şükürler olsun ki emekli maaşımı alabildim. Fakat bu her şeyin iyi gittiği anlamına gelmiyor. Şu kuyruğa bir bakın. Ne kadar üzücü bir tablo. İşte bu yüzden hastalıklı kısmımızı kesip atmalıyız. Bu da kreditörlerle alışverişimize son vermek anlamına geliyor. Ama bunu yapacak cesarete sahip bir siyasetçi yok Yunanistan'da. Bizim siyasetçilerimiz korkak. Avrupa ne derse o yolda ilerliyorlar."

Vasilis Yanoplus ise Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'a güvendiklerini, ülkenin sıkıntılardan nasıl çıkarılacağını çok iyi düşünmesi gerektiğini vurguladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan