SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
Kremlin: Putin, Libya'ya asker gönderme emri vermedi

Kremlin: Putin, Libya'ya asker gönderme emri vermedi

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus birliklerini Libya'ya gönderme emri vermediğini söyledi.

Kremlin: Putin, Libya'ya asker gönderme emri vermedi
17.2.2020 13:29:24

Rusya'nın, Libya'da BM'nin tandığı Ulusal Uzlaşma Hükümeti'ne karşı savaşan Hafer güçlerine destek vermekle suçlanması, Moskova'yı rahatsız etti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus birliklerini Libya'ya gönderme emri vermediğini söyledi.

‘Moskova Yankı' radyo istasyonuna açıklamada bulunan Peskov, Libya'da Rus kuvvetlerinin bulunmadığını belirtti.

Kremlin Sözcüsü Peskov, BBC'nin bir haberdeki iddiaları hakkında yorum yapma talebine yanıt olarak, Rusya'nın Orenburg bölgesinde oturan bir devlet görevlisi memurun "Libya'da öldürülmüş olabileceğini" söyleyerek, bunun hakkında hiçbir şey bilmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Pakistan'dan dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Rusya'nın Libya'daki savaşı en üst düzeyde bizzat yönettiğini söyleyerek, “Hafter'in tarafında 2 bin 500 civarında Rusya'nın Wagner'i var" diye konuşmuştu.

Libya'da meşru hükümeti devirmeye çalışan Halife Hafter'e paralı askerlerle destek veren Rusya, Hafter safındaki milislere yeni silahlar ve mühimmat da sağlamakla suçlanıyor..

The Washington Post'ta gazetesi de, Libya'nın Birleşmiş Milletler destekli hükümetini devirmek için çok sayıda iyi eğitimli ve iyi silahlanmış yüzlerce Rus paralı asker Hafter ile birlikte savaştığını söylemişti.

Analistler ise, Rusya'nın, Kaddafi öldürüldüğünde kaybettiği kârlı petrol ve askeri sözleşmeler düşünüldüğünde, Hafter ile bunları tekrar kazanma fırsatı bulduğunu belirtti.

Rusya'nın, Hafter güçlerinin hakim olduğu doğu Libya hükümetinin ekonomisini desteklemek ve Hafter'in askeri kampanyasını finanse etmek için milyarlarca dinar bastırdığı ileri sürülmütü.  Rusya, ayrıca BM'de Hafter'in saldırılarını kınayan bir Güvenlik Konseyi açıklamasını da engellemişti.

Öte yandan ABD Başkanı Trump'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı son telefon görüşmesinde Rusya'nın İdlib'de sivillere karşı saldırı düzenleyen Esed rejimine verdiği desteği durdurma çağrısına cevap veren Kremlin sözcüsü Peskov, Moskova'nın Suriye ordusunun teröristlere karşı operasyonlarını desteklemeye devam edeceğini söyledi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR