DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Keşmir'de şu ana kadar 23 kişi öldü

Cammu Keşmir'de devam eden şu ana kadar 23 kişi hayatını kaybetti.

6 Yıl Önce
2016-07-11 15:12:14

TİMETURK I HABER MERKEZİ

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde Hizbul Mücahidin örgütünün üst düzey yöneticilerinden Burhan Wani'nin öldürülmesinin ardından bölgede protesto gösterileir düzenlenmeye başlanmıştı.

Hizbul Mücahidin Lideri Burhan Wani'nin cenaze töreninden
44_8

KAÇ ÖLÜ VAR?

AA'nın aktardığı habere göre olaylarında ölenlerin sayısı 23'ya çıktı. Ölenlerin çoğu 26 yaş altındaki gençlerden oluşuyor.

KAÇ YARALI VAR?

Ayrıca 96'sı güvenlik görevlisi olmak üzere yaklaşık 200 kişinin yaralandığı belirtildi.

SÜRESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Olayların büyüyebileceği gerekçesiyle Hindistanlı yetkililer, Cammu Keşmir bölgesindeki birçok kent ve köyde süresiz sokağa çıkma yasağı i̇lan etmiş ve yaklaşık yarım milyon Hindu'nun her yıl Keşmir'deki Şri Amarnath Tapınağı'na giderek yaptığı ritüeli de erteleme kararı almıştı.

KONU İLE İLGİLİ PAKİSTAN'DAN AÇIKLAMA

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgede yaşananlar "yargısız infaz" olarak niteledi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Pakistan, Hindistan işgali altındaki sivil masum ölümleri ve lider Burhan Wani'nin öldürülmesini şiddetle kınamaktadır. Ölümler yargısız infaz şeklinde gerçekleşmekte olup olaylardan derin bir üzüntü duyulmaktadır. Hindistan güçlerinin Keşmir halkına karşı uyguladığı bu tür eylemler, Hindistan işgali altındaki Keşmir halkının haklarını savunmasında caydırıcı olamaz. Pakistan, Keşmirli liderler üzerindeki baskı nedeniyle Hindistan hükümetine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin çözüm için daha önce aldığı kararlara uymaya çağırmaktadır. Pakistan, işgal altındaki Keşmir sorununun çözümü için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi denetimi altında yapılacak bağımsızlık referandumunun bölge için barışçıl ve kalıcı çözüm olduğunu yeniden tekrarlamaktadır."

KEŞMİR SORUNU

Hindistan ve Pakistan arasında İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947 yılından bu yana tartışma konusu olan Keşmir'de 70 bin kişi şiddet olaylarında öldü. Cammu Keşmir'deki direniş grupları, 1989'dan bu yana bağımsızlık ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemde bulunuyor.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş