SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Kazım Karabekir


Türk komutan, siyasetçi Kazım Karabekir. Kazım Karabekir kimdir? İşte Kazım Karabekir'in biyografisi

Kazım Karabekir 23 Temmuz 1882 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Kuleli Askeri İdadisi'nde öğrenim gören Karabekir, 1902'de Harbiye Mektebi'ni bitirdi, 1905'te de Erkan-ı Harbiye'den yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu. Bu dönemde İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurulmasında büyük rol oynadı. II. Meşrutiyet'in ilanından sonra Edirne'de bulunan 3. Ordu tümenine atandı. 31 Mart Ayaklanması'nda görev aldı. 14 Nisan 1912'de de binbaşılığa yükseldi.

Balkan Savaşları döneminde Trakya sınır komiseri olarak önemli görevlerde bulundu. Çanakkale Savaşı'nın başlaması üzerine cepheye gönderilerek Kerevizdere'de Fransızlar'a karşı üç ay boyunca mücadele etti. 1916 yılında Kutü'l-Amare'yi kuşatan 18. Kolordu Komutanlığı'na getirildi. 1918 senesinde Erzincan, Sarıkamış, Kars, Erzurum ve Gümrü bölgelerini Ermeni ile Rus kuvvetlerinden geri aldı. Mondros Ateşkes Anlaşması sırasında Sadrazam Ahmed İzzet Paşa'nın Genelkurmay Başkanlığı önerisini kabul etmeyerek Milli Mücadele'ye katıldı. Kurtuluş Savaşı'nda da Doğu cephesi komutanlığı yaptı. 15 Kasım 1920'de Ermeni ordusunu büyük bir bozguna uğrattı. Bunun yanında Rus Sovyet Sosyalist Federe Cumhuriyeti'yle de Kars Antlaşması görüşmelerini yürüttü.

Daha sonra I. Ordu müfettişliğine tayin edildi. 1923 senesinde İstanbul milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. 17 Kasım 1924'te kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın da başkanlığını yaptı. Fakat parti 3 Haziran 1925'te Şeyh Sait ayaklanmasıyla ilişkisi bulunduğu gerekçesiyle kapatıldı. 1946 senesinde de TBMM başkanlığına seçildi. Kazım Karabekir, 26 Ocak 1948'de Ankara'da yaşamını yitirdi. Cenazesi Devlet Mezarlığı'na defnedildi.Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR