DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kazakistan'daki Avrasya yaz okulu

Kazakistan'daki Avrasya yaz okulu

6 Yıl Önce
2016-09-26 21:58:24
Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık, objektif analize dayalı akademik bilgiler üretilmesi ve bölgenin gerçek dinamiklerine dayalı bilginin paylaşılmasının, buradaki halkların siyasi, ekonomik ve jeopolitik konulara doğru yaklaşmaları ve algılarının geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağını bildirdi.

Büyükelçi Uyanık, Avrasya Enstitüsü, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi, Uluslararası Türk Akademisi (TWESCO) ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığınca Kazakistan'da ilk kez gerçekleştirilen yaz okulunun katılımcıları için elçilik rezidansında bir resepsiyon düzenledi.

Uyanık, Almatı kentindeki yaz okulu programı kapsamında, Türk kurumlarını tanıma amaçlı başkent Astana'ya gelen öğrencilere elçilik hakkında bilgi verdi.

Büyükelçi Uyanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz okuluna enerji, su, jeopolitik, ülke tarihi ve geleceği gibi değişik alanlarda araştırma yapan ve tez yazan genç akademisyenlerin katıldığını anımsatarak, bu programın genişletilerek her yıl devam etmesinin olumlu olacağını belirtti.

Uyanık, "Objektif analize dayalı akademik bilgilerin üretilmesi ve bölgenin gerçek dinamiklerine dayalı bilginin paylaşılması bölge halklarının siyasi, ekonomik ve jeopolitik konularına doğru yaklaşmalarına ve algılarının geliştirilmesine büyük katkı yapacaktır." dedi.

Almatı kentindeki yaz okulu programına Almanya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Özbekistan, Polonya ve Ukrayna'dan 20 yüksek lisans ve doktora öğrencisi katıldı.

Bir hafta süren yaz okulu programı çerçevesinde katılımcılara Türk dili konuşan ülkelerin ekonomik entegrasyonu, ulaşım ve altyapı projeleri, enerji ve su güvenliği sorunları, Hazar Denizi'nin yasal statüsü, bölgesel iş birliklerinin geleceği ve Avrasya bölgesinde güvenlik sorunları konularında dersler verildi.
.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş