Katalan yönetimi Başkanı Puigdemont: Direnişi Kürtlerden öğrendik

Bugün bağımsızlık referandumuna giden Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, Kürdistan yönetimi için “Direnişi sizden öğreniyoruz” dedi.

01.10.2017 12:58:40

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, bugün yapılacak olan bağımsızlık referandumuyla ilgili, “Resmi sonuçlar için en az 5 gün gerekiyor. Eğer ‘Evet' sonucu çıkarsa 48 saat içinde bağımsızlık ilan edip, değişim sürecine başlarız” dedi.

“KÜRDİSTAN HALKI YALNIZ DEĞİLDİR”

Rûdaw'a konuşan Katalan Başkan Puigdemont, “Katalan ve Kürt ulusları arasında benzerlik var. İki ulusun da kendi kaderini tayin hakkı var. İspanya ve Irak hükümeti, onların haklarına hiç saygı duymuyor. Kürdistan halkının yalnız olmadığını söylemek istiyorum. Direnişi sizden öğreniyoruz. İki ulus için de tek bir gelecek var: O da özgürlük. Bu özgürlük üzerinden kardeşiz” ifadelerinde bulundu.

 “KÜRTLER GÜÇLÜ BİR ULUS”

“Kürtler güçlü bir ulustur. Destek ve dostluklarından dolayı teşekkür ediyoruz” diyen Puigdemont, IKBY'nin bağımsızlık referandumuyla alakalı olarak da “Attıkları adımdan ötürü kendilerini kutluyoruz. Bizler kardeşiz ve aynı amaç için mücadele ediyoruz ki o da özgülüktür. İki ulus da oylama yoluyla vatandaşlarımızın torunlarının geleceklerine karar vermesini istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda geleceğimizi inşa edip iki bağımsız ulus olacağımızı söyleyebilirim” diye konuştu.

Katalonya Özerk Yönetimi bugün sandık başına giderek İspanya'dan ayrılmayı oyluyor. Katalan yönetimi, Kürdistan Bölgesi'yle aynı yöntemle Madrid'den ayrılmak istiyor.

YORUMLAR (0)

Amerikalılarda sizin gibi işgalcidir

İspanya'da bizden yani Salih kürt ve Türklerden teröre nasıl karşı çıkacağını öğrenecektir.. ABD de 50 eyalet 120 halk birlik içinde yaşaması başarının anahtarı olduğunu herkes goruyor

Kürt yönetiminin şansı İspanya gibi bağımsız bir devlete karşı değil de Irak gibi bir acize karşı referandum yapmış olmaları..Yoksa, onlar da sizin gibi dayak yer otururlardı.

geri zekalı bu herif ha. katalonya imiş. KAKAlonyadır o.

Bence bu büyük bir komplo. Kürtlere cesaret hareketi çünkü Ispanya adan zeye Amerika bağlantılı.

Kürtler devlet kurmuyor. Dünyanın canavarları onları kullanmak için paravan devlet kuruyor.