SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "
Kanada'nın Quebec eyaletinde, özgürlüklere darbe!

Kanada'nın Quebec eyaletinde, özgürlüklere darbe!

Kanada'nın Quebec eyaletinde kamu çalışanlarının iş yerlerinde, başörtüsü, haçlı kolye, kipa gibi dini sembolleri kullanmaları yasaklandı. Yasaya göre öğretmenler, hakimler, polis memurları, cezaevi gardiyanları, adli çalışanlar ve bazı kamu görevlileri başörtüsü, kipa veya diğer dinlere ait sembolleri mesaileri boyunca kullanamayacak.

Kanada'nın Quebec eyaletinde, özgürlüklere darbe!
18.6.2019 13:28:06

buyuk2_74

Kanada'nın Quebec eyaletinde kamu çalışanlarının iş yerlerinde, başörtüsü, haçlı kolye, kipa gibi dini sembolleri kullanmaları yasaklandı. Sivil toplum hareketlerinin tepkisini çeken tartışmalı Bill-21 adı verilen kanun teklifi eyalet meclisindeki oylamada 35'e karşın 73 oyla kabul edildi.

Yasaya göre öğretmenler, hakimler, polis memurları, cezaevi gardiyanları, adli çalışanlar ve bazı kamu görevlileri başörtüsü, kipa veya diğer dinlere ait sembolleri mesaileri boyunca kullanamayacak. Fakat uygulama, şu anki görevlerini sürdürmeleri halinde mevcut hükümet çalışanlarını ve memurları etkilemeyecek. Buna göre yasa geriye dönük uygulnmayacak; çalışanlar terfi etmeleri veya görevlerini bırakmaları halinde muafiyet hakkını kaybedecek.

Peçe takan Müslüman kadınlar da yüzlerini açmadıkları sürece kamu hizmetlerinden yararlanamayacak.

Euronews'in haberine göre; Quebec Eyalet Başbakanı Francois Legault, seçim kampanyaları boyunca dini sembollerin kamusal alanlarda yasaklanacağı vaadinde bulunduğunu hatırlatarak, ‘'Quebec halkı bizi iktidar yaparak bu sözümüzü yerine getirmemizi istedi. Bu halkın isteğidir'' yorumunu yaptı. Başbakan Legault, yasanın Quebeclilerin çoğunluğu tarafından desteklendiğini savundu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun da karşı olduğu bilinen yasa başta dini topluluklar olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunun ve hak savunucularının tepkisini çekti.
Yasanın temel özgürlükleri ihlal ettiğini savunanlar Montreal kentinde protesto gösterisi düzenledi.

BUYUK_8

YASANIN İPTALİ İÇİN EYALET YÜKSEK MAHKEMESİ'NE DAVA AÇILDI

Söz konusu uygulamaya karşı çıkan Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi (NCCM), yasanın iptali için Quebec Yüksek Mahkemesi'ne başvurdu.

NCCM İcra Direktörü Mustafa Faruk, Kanada Sivil Özgürlükler Birliği Direktörü Noa Mendelsohn Aviv ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, yasanın iptali için yargıya başvurduklarını duyurdu. Faruk, "Quebec hükümeti dini ayrımcılığı yasallaştırdı ve biz buna sessiz kalmayacağız. Bu utanç verici yasa, ilerici ve her dini kapsayıcı Quebec eyaleti için kara bir lekedir. İslamofobinin, Yahudi aleyhtarlığının ve diğer ırkçılık türlerinin yükselişe geçtiği bir zamanda, devletin onayladığı ikinci sınıf vatandaşlığı önlemek için dava açmamızın nedeni budur'' diye konuştu.

Kanada Sivil Özgürlükler Birliği Direktörü Noa Mendelsohn Aviv de “eşitlik ve din özgürlüğü, evrensel olarak kabul görmüş insan hakları ve Quebec İnsan Hakları ve Özgürlükleri Şartı'ndaki temel ilkelerdir. Özellikle kadınlara zarar veren, hoşgörüsüzlük ve bölünme ortamını teşvik eden yasanın, eşitliği ve özgürlüğü önemseyen bir toplumda yeri yoktur'' diye konuştu.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR