DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kamu Denetçiliği Kurumu 'erkek olma' şartını haksız buldu

Kamu Denetçiliği Kurumu 'erkek olma' şartını haksız buldu

26.06.2015 11:45:45
Baş Ombudsman Nihat Ömeroğlu, Havaalanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele (ARFF) memuru alımlarında "erkek olma" şartının kaldırılması talebini haklı buldu.

Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) yapılan yazılı açıklamaya göre, şikayetçi, sivil savunma ve itfaiyecilik meslek yüksek okulunda öğrenci olduğunu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünce (DHMİ) yapılan ARFF memuru alımlarında "erkek olma" şartının arandığını belirtti.

Şikayetçi, bundan dolayı başvuru yapamadığını, bu şartın Anayasa'da yer alan "eşitlik" ilkesine aykırı olduğunu ifade ederek, uygulamanın kaldırılması suretiyle eşitliğin sağlanmasını ve mağduriyetinin giderilmesi talebiyle KDK'ya başvuruda bulundu.

Söz konusu şikayeti incelemeye alan KDK'ya DHMİ'den gelen açıklamada, kadın ARFF personeli istihdam edilmesi durumunda söz konusu personelin çeşitli nedenlerle işe devam edemeyeceği ve bu dönemlerde takviye personel sağlanamayacağından, aksaklıklar yaşanmaması için sadece erkek ARFF memuru alımı yapıldığı bildirildi.

- Hukuka ve hakkaniyete aykırı

Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, yapılan incelemeler sonucu, şikayetçinin ilgili bölümde okuduğu, söz konusu programa devam edilerek, alınan mezuniyet diplomasının, diplomaya hak kazanan kişinin mesleği her koşulda yerine getirmeye hak kazandığını gösterdiği değerlendirmesinde bulundu.

Ömeroğlu, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatınca ARFF görevinde fiziki yetenekleri üst seviyede bulunan personele ihtiyaç duyulacağı, bu yetenekleri taşımayan personelin kendisini ve çalışma arkadaşlarını tehlikeye sokacağı, bu iş için seçilecek personelin herhangi bir fiziksel yetersizliğe haiz olmaması gerektiği ifade edildiği ancak cinsiyete bağlı bir kısıtlama getirilmediği tespitinde bulundu.

ARFF memuru alımlarının KPSS merkezi alımlarına göre yapıldığını, bu kişilerde aranan şartların kurum yönergesiyle belirlendiğini vurgulayan Ömeroğlu, bahse konu yönergeyle getirilen hiçbir şartın ise üst hukuk normlarına aykırı olamayacağını belirtti.

Ömeroğlu, DHMİ'nin ileri sürdüğü gerekçenin ulusal ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu, kaldı ki sağlık, emniyet ve şikayet konusu alana yakın itfaiye gibi 7 gün 24 saat çalışma zorunluluğu bulunan sektörlerde dahi kadın istihdamının kısıtlanmadığı gözetildiğinde, DHMİ tarafından ARFF memuru alımında "erkek olma" şartı aranmasının hukuka, hakkaniyete ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu sonucuna vardı.

Şikayet başvurusunu haklı bulan Başdenetçi Ömeroğlu, ARFF personelinde aranacak özellikler başlığı altında yer verilen "erkek olmak" şartının kaldırılması ve uygulamanın bu yönde değiştirilmesi yönünde DHMİ'ne tavsiye kararı verdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

samsun

git be allahını seversen !

Görüş Bildir Bizimle Paylaş