DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kadın ve çocuklara Mescid-i Aksa'ya giriş engeli

İsrail polisi, Filistinli 15 kadın ile onlarca çocuğun Mescid-i Aksa'ya girişine izin vermedi, bir kadını ise gözaltına aldı

7 Yıl Önce
2015-08-23 21:57:49

İsrail polisinin Filistinli 15 kadın ile onlarca çocuğun Mescid-i Aksa'ya girişine izin vermediği ve bir kadını gözaltına aldığı bildirildi.

Mahmud Ebu Ata, "İsrail askerleri hiçbir sebep göstermeksizin Filistinli 15 kadının Mescid-i Aksa'ya girişine izin vermedi. Askerler Bab es-Selame kapısından çıkan bir kadını ise gözaltına aldı. Bu sırada İsrail güvenlik güçlerinin korumasında yaklaşık 40 Yahudi yerleşimci de Aksa'nın avlusuna girdi" dedi. Ebu Ata, İsrail askerlerinin ayrıca onlarca çocuğun Aksa'ya girişine engel olduğunu belirtti.

Öte yandan Filistinli milletvekili Muhammed Ebu Tayr, İsrail polisinin kadın ve çocukların Aksa'ya girişlerini engellemesini kınadı. Erkeklerin ardından İsrail'in şimdi de kadın ve çocukların Aksa'ya girişine engel olduğunu ifade eden Ebu Tayr, bir sonraki adımın  Aksa'nın kapılarının Yahudi yerleşimcilerin girmesi çin kapatılması olabileceği uyarısında bulundu.

Tayd, Arap ve İslam ülkelerine, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri karşısında ciddi tavır almaları çağrısında bulundu.

Protesto yürüyüşüne müdahale

Öte yandan İsrail askerleri, Beyt Cala beldesinde "Ayrım Duvarı"nın protesto edildiği yürüyüşe müdahale etti.

Halk Direnişi Komitesi'nin çağrısı üzerine toplanan Filistinliler, Beytüllahim kentinin batısındaki Beyt Cala beldesinde, İsrail'in Ayrım Duvarı'nın yeni bölümü için yürüttüğü çalşmaları protesto etti. Yürüyüşe müdahale eden İsrail askerleri, göz yaşartıcı gaz kullanarak grubu dağıttı. Filistinli gençler ise askerlere taş atıp, lastik yakarak karşılık verdi.

Yürüyüşün ardından AA muhabirine konuşan Filistinli milletvekili Mustafa el-Bergusi, İsrail'in Ayrım Duvarı inşasına devam etmesini, "barış müzakerelerinin sonunun başlangıcı" şeklinde yorumladı. Bergusi, "İşgalci, şu anda yerleşim birimi projelerini genişletmek için Beyt Cala'da geriye kalan toprakları da ele geçirmek için çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Beyt Cala Belediye Başkanı Nicola Hamis de İsrail'in geçen hafta başlattığı çalışmalarda, beldede 3 bin dönüm araziye el koymayı hedeflediğini belirterek, söz konusu arazinin "bölge sakinleri, rahip ve rahibelerin bulunduğu manastırlara" ait olduğunu kaydetti.

"Çocuklarımız, gelecekte üzerine ev inşa edecek toprak parçası bulamayacak" diyen Hamis, "Bu topraklara el konulduğu takdirde Beyt Cala'da herhangi bir toprağın geleceği söz konusu olmayacak. Onlar, bizi topraklarımızdan kovmak istiyor" diye konuştu.

Hamis, bölge sakinlerinin işgale karşı direnişine "yürüyüşler ve ayinler" düzenleyerek, devam edeceğini sözlerine ekledi.

Beyt Cala sakinleri 8 yıl önce İsrail yargısına, Kerimzan Manstarı'nı ikiye bölecek Ayrım Duvarı'nın bölgedeki kısmının inşa edilmemesi talebinde bulunmuştu. Ancak İsrail yargısı, geçen ay başında, bölgede çalışmalara başlamasına "yeşil ışık" yakan bir karar almıştı. Geçen hafta da Ayrım Duvarı'nın Beyt Cala'dan geçen kısmının inşasına başlanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş