Janos Hunyadi

Janos Hunyadi

Orta Çağ Macar ordu komutanı...Janos Hunyadi kimdir? İşte Janos Hunyadi biyografisi...

2017-09-25 15:48:46

Janos Hunyadi, 1407 yılında Romanya'da doğdu.

1440 yılında İkinci Murad'ın yaptığı Belgrad Kuşatması'nda şehrin komutanı olarak direniş gösterdi. Macaristan Kralı olarak seçilen I. Ladislas tarafından 1441'de Erdel (Transilvanya) voyvodalığına atandı.

Janos Hunyadi, 1444'de ordusu ile Balkanlardan inerek Osmanlı birliklerini yenilgiye uğrattı.

1447'de İkinci Murad'da bağlılık sunmak isteyen Eflak Voyvodası Vlad Drakul Erdel Voyvodası olan Hünyadi Yanoş tarafından öldürtüldü. Ayni yıl Hünyadi Yanoş kendi seçtirdiği yeni Eflak Voyvodası'nın ordusu ile Bohemyalı ve Almanyalı birliklerle takviyeli yeni bir Macar ordusu ile birlikte yeni bir Balkan seferine girişti. Once Sırbistan'a hücum edip Sırp Despotu Brankoviç'in desteğini sağlamaya çalıştı. 

Sırbistan başkenti olan Semendire Kalesi önünde Kovin'de bir ay kaldı ama Sırp despotunun desteğini almakta başarısız kaldı. Sonra ordusu ile Sırbistan'ı yağma ederek Kosova'ya yöneldi. İkinci Murad komutasındaki Osmanlı ordusu ile yaptığı İkinci Kosova Muharabesi'ni kaybetti.

Janos Hunyadi'n İkinci Mehmed'in 1456 Belgrad Kuşatması sırasında Osmanlı kuvvetlerinin yenilmesinde oynadığı rol, daha sonraki yüzyıllarda Macar ulusal kahramanı olarak benimsenmesini sağladı. 

Janos Hunyadi, 11 Ağustos 1456 tarihinde kuşatma sırasında ordusunda yayılan veba salgını nedeniyle vefat etti. Oğullarından Matyas, Birinci Mátyás adıyla Macaristan kralı olarak hüküm sürdü.