SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
İtalya'nın Molise bölgesine taşınanlara 25 bin Euro vaadi

İtalya'nın Molise bölgesine taşınanlara 25 bin Euro vaadi

İtalya'nın Molise bölgesinde yaşanan nüfus düşüşü sebebiyle çevrede bulunan kasabalara yeni taşınanlara burada uzun süre kalmaya karar vermeleri takdirde ödeme yapılacağı vaadedildi.

İtalya'nın Molise bölgesine taşınanlara 25 bin Euro vaadi
13.9.2019 11:44:11

3 yıl boyunca haftada 700 Euro verileceği kaydedilirken, bu yardımı almak isteyenler nüfusu 2 binin altında olan bir kasabaya taşınmak ve bir işletme açacağına dair taahhüt vermek zorunda.

The Guardian'ın haberine göre Molise Başkanı Donato Toma, kouyla ilgili "İnsanların buraya yatırım yapmasını istiyoruz. İstedikleri işletmeyi açabilirler: Bir restoran, fırın, kırtasiye veya herhangi bir şey. Böylece nüfusumuzu yükseltirken kasabalarımıza da hayat vereceğiz" dedi.

Toma ayrıca 2 binden az nüfusa sahip kasabalara altyapı inşa edilmesi ve kültürel etkinliklerin tanıtılması için 10 bin Euro vereceğini açıkladı.

Toma, "Derdimiz sadece nüfusu artırmak değil. İnsanların altyapıya ve kalmak için bir sebebe ihtiyacı var. Yoksa birkaç yıl içinde başladığımız noktaya döneriz" ifadelerini kullandı.

2014'TE 9 BİN KİŞİ BÖLGEDEN AYRILDI

Resmi verilere göre 305 bin nüfusa sahip Molise'den 2014'ten bu yana 9 bin kişi ayrıldı. 2018'de 2 bin 800 kişi bölgeden ayrıldı veya hayatını kaybetti. Bölgedeki kasabalardan dokuzunda geçen sene hiç çocuk dünyaya gelmedi.

molise-italy-898

İTALYA'NIN MOLİSE BÖLGESİ

Molise, İtalya'nın 1948 Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden birisidir. Molise, Güney İtalya'dadır ve ikinci küçük İtalya bölgesidir.

1963'e kadar Abruzzi e Molise adlı bölgeye dahildi ve o tarihte (1970'ten geçerli olmak üzere) Molise ve Abruzzo bölgeleri iki ayrı bölgeye dönüştürülmüştür. Molise'in yüzölçümü 4.438 kilometrekare olup (2009 itibarıyla) yaklaşık 320.000 nüfusa sahiptir. Bölge merkezi Campobasso şehrindedir.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR