DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İsveç'de farklı din mensublerı piknikte buluştu

İsveç'de farklı din mensublerı piknikte buluştu

7 Yıl Önce
2015-05-30 20:22:06
Stockholm'de farklı din mensupları İsveç İslam Federasyonu'nun organize ettiği piknikte bir araya geldi.

Yoğun yağış nedeniyle Ulu Cami'nin konferans salonunda yapılan pikniğe, İsveç Dindar Sosyal Demokratlar Lideri Peter Weiderug, AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel, İsveç Sosyal İşler ve Din Hizmetleri Müşaviri Fatih Mehmet Karaca, Türkiye'nin İsveç Büyükelçiliği Basın Müşaviri Arif Gülen, Botkyrka Başpiskoposu Eva Brunne, Ortodoks Kilisesi Sekreteri Mikael Stjenberg, Södertörn Üniversitesi öğretim görevlisi Jenny Berglund, Nacka İslam Federasyon Başkanı Afzal Noqvi, İsveç Budist Stockholm Cemaat Temsilcisi Samproa ve gurbetçi Türk vatandaşları katıldı.

Programda bir konuşma yapan İsveç Dindar Sosyal Demokratlar Lideri Peter Weiderug, İsveç'te Müslümanları en iyi anlayan partilerin Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller Partisi olduğunu belirterek, her iki partinin de bütün dinleri dinleyerek sıkıntılarına çözüm ürettiğini söyledi.

"Seçim çalışması için geldiği Stockholm'de böyle anlamlı bir pikniğe katılmaktan çok memnun kaldığını" belirten AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel de, İsveç'te İslamofobi ile kararlı bir mücadele edildiğine salonda ki konukların konuşmalarından hissettiğini söyledi. Yüksel, faklı inançtan insanların birbirine saygı çerçevesinde yaklaşmasının barışa büyük katkı sağlayacağının da altını çizdi.

Piknik programını organize eden İsveç İslam Federasyonu Başkanı Tahir Akan ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklılıklara rağmen beraber yaşama ve işbirliği yapabilme duygusunu geliştirmek için böyle bir piknik yapma gereği duyduklarını söyledi.

Akan son olarak "Hem aynı dinden kaynaklanan grupların kendi aralarında, hem de farklı dinlere mensup insanların inanç ve düşüncelerini birbirlerine zorla kabul ettirme yoluna gitmeden, birbirlerine sıcak ve hoşgörü ile bakabilmesi, ortak meseleler etrafında konuşabilmesi, tartışabilmesi ve işbirliği yapabilmesi için bu tür organizasyonları sık sık yapacağız" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hilmi

Elmalılı 5:8 - Ey iman edenler, Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olunuz. Bir kavme olan kininiz, sizi adaletsizliğe sevketmesin. Adaletli olun, çünkü o, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.-Ey site ehli,Nusayrilerin''HzAlinin Yaratıcı olduğunainandığını söyleyerek ,mezhepçi bir iftirada bulunuyorsunuz,bu dünyada yalan söyle!ahirete zerre inancınız varsa bakalım orda neyapacaksınız.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş