DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İstanbul'un fethinin 562. yılı kutlamaları

İstanbul'un fethinin 562. yılı kutlamaları

7 Yıl Önce
2015-05-30 23:07:11
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü kutlamalarına yaklaşık 1,5 milyon kişinin katıldığı bildirildi.

"Yeniden diriliş, yeniden yükseliş ve yeni Türkiye için fethin 562. yılında Yenikapı'da buluşuyoruz" sloganıyla Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen kutlamalara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de katıldı.

Tarabya Köşkü'nden Yenikapı'ya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, bir süre alanın üzerinde helikopterle tur attı. Bu sırada yapılan anons üzerine vatandaşlar ellerindeki Türk bayraklarıyla Erdoğan'ı selamladı.

Erdoğan, 16 Türk devletini temsil eden askerlerin bulunduğu yoldan geçerek Mehter Takımı'nın konseri eşliğinde alana giriş yaptı. Vatandaşlar, Erdoğan'a alana gelişinde sevgi gösterisinde bulundu. Eşi Emine Erdoğan ile sahneye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir süre vatandaşları selamladı. Tokalaştığı Mehterbaşı ile de bir süre sohbet eden Erdoğan, daha sonra protokoldeki yerini aldı.

Ankara'dan İstanbul'a gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu da eşi Sare Davutoğlu ile Bakırköy'den bindiği tekneyle Yenikapı'ya geldi.

- Mehter Takımı ve Türk Yıldızları büyük ilgi gördü

Yenikapı'daki Etkinlik Alanı'nda 4 bölümden oluşan kutlamalarda ilk olarak Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği ile Tarihi Osmanlı Birliği'nden 562 kişilik Mehter Takımı, 45 dakika konser verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişiyle başlayan ikinci bölümde İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Türk Hava Kuvvetleri Türk Yıldızları gösteri uçuşu yaptı. Bandırma'dan hareket eden uçakların İstanbul semalarındaki yaklaşık 20 dakikalık gösterisi büyük ilgiyle izlendi. Ekibin son hareketinde gösteri uçuşu yapan bir pilotun alandakilere seslenerek fethin 562. yılını kutlaması alkış aldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından başlayan üçüncü bölümde Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Davutoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş konuşma yaptı.

Kutlamaların son bölümünde Mehteran Takımı konser verdi. Konserin ardından özel fetih gösterisi gerçekleştirildi. Bu bölümde lazer, mapping ve filmden oluşan, fethin anlatıldığı gösteri yapıldı. Tören, havai fişek gösterisiyle sona erdi. Erdoğan ile Davutoğlu, konuşmaların ardından tekneyle tören alanından ayrıldı.

- 4 bin 709 metrekarelik poster açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun konuşmaları sırasında, AK Partili üyelerin çektiği fotoğrafları sosyal medya üzerinden paylaşmasıyla hazırlanan, Erdoğan ile Davutoğlu'nu yan yana gösteren ve Guinness rekorları arasına giren 4 bin 709 metrekarelik poster açıldı. Üzerinde "Bize millet yeter" sloganının yazılı olduğu poster, bir süre vatandaşlar tarafından alanda dolaştırıldı.

Etkinliklerin yapıldığı alanın gösterilere hazırlanması için yaklaşık 450 kişilik ekip çalıştı. Etkinlik alanında 2 çadır hastane, 10 sağlık noktası, 6 mescit, 6 mobil tuvalet ve şadırvan, 20 su dağıtım noktası kuruldu. Ayrıca, 70 ambulans ve 600 sağlık personeli görev yaptı.

- Türkiye'nin en büyük sahnesi kuruldu

Etkinlikler için Türkiye'de şu ana kadar yapılanların en büyüğü olduğu belirtilen bin 800 metrekarelik sahne ile tek parça halindeki 500 metrekarelik led ekran kuruldu.

Ekranın sağ köşesinde "Fethin 562. yılı kutlu olsun", üst tarafında "Yeniden diriliş yeniden yükseliş" yazısı, sol tarafında ise Fatih Sultan Mehmet'i at üzerinde gösteren resmi yer aldı.

Alana, gösterinin izlenebilmesi için 9 dev ekran kuruldu. Kutlamalar, 17 kamerayla canlı yayınlandı ve 4 fotoğrafçı görev aldı. Konuşmalar, İngilizce, İspanyolca, Arapça, Fransızca ve Rusça'ya çevrildi, işaret diliyle de işitme engelliler için sunum yapıldı.

AK Parti Gençlik Kolları'nın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen 45 ülkeden 80 genç de kutlamaları izledi.

Bu arada, İDO'nun Yenikapı'dan Bursa ve Yalova ile şehir içinde yapılan bazı seferlerinin saatleri, kutlamalar dolayısıyla revize edildi. Bazı seferler iptal edilirken, yerlerine ek seferler konuldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Zaferr

Kürtlerin devleti Türkiyedir. ABD ve İsrail güdümlü ateist bir çete devletçiği Kürt devleti olamaz. Kürtler Türkiyede her hakka sahipler . Geçmişte yapılan ırkçı uygulama ve cinayetler dönemi kapandı. Kürtlerin siyasi yollarla hak talebine de engel yok. Hukuktan ticarete, sanattan kültüre, seyahatten siyasete Kürt halkının dünyada en özgür olduğu öz memleketi Türkiyedir. PKK/PYD kafirlerinin asıl derdi Kürtlerin hakkı değil, ateimdir. Kobanede ezanı yasaklayan, kuranı yırtıp çiğneyen biri kürt hakkından söz edemez. Ez ji Kurmancim. Ji boyna de'wa Qur'ana Xweda her beji bratiya İslame.

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş