SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

İstanbul trafikte en fazla zaman kaybedilen şehirler arasında

Küresel yaşam kalitesi 2019 raporuna göre İstanbul, trafikte en fazla zaman geçirilen şehirler arasında yer aldı.

İstanbul trafikte en fazla zaman kaybedilen şehirler arasında
17.1.2019 14:37:13

Küresel yaşam kalitesi 2019 raporuna göre Bursa, İzmir, Ankara ve İstanbul'da yaşam kalitesi bir önceki yıla oranla ciddi oranda düştü. Yaşam kalitesi sıralamasında 226 şehir arasında 177. sırada yer alan İstanbul, aynı zamanda trafikte en fazla zamanın harcandığı 13. şehir oldu.

Her yıl şehirlerin yaşam kalitesine dair istatistiksel raporlar yayınlayan Numbeo'nun 2019 araştırmasında Türkiye'den Bursa, İzmir, Ankara ve İstanbul yer aldı. Bu dört şehir 2018 sıralamasına göre de geriye düştü. 2018'de 49. sırada yer alan Bursa 90, 138. sırada yer alan İstanbul ise 183. sıraya geriledi.

YAŞAM KALİTESİ EN YÜKSEK ŞEHİRLER

Yaşam kalitesi endeksinde 2018'de olduğu gibi bu yıl da ilk sırada Avustralya'dan Canberra şehri yer aldı. Yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ilk 10 şehir arasında ABD'den 4, Avustralya'dan 3 şehir bulunuyor.

Araştırmaya konu olan şehirler trafik, satın alma gücü, hayat pahalılığı, hava kirliliği bakımından incelendi. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden olan İstanbul, Moskova ve Tahran'dan sonra sürücülerin ve yolcuların trafikte en fazla zaman kaybettiği 13. şehir oldu.

Trafik endeksi için evle iş ya da okul arasında geçen seyahat süresi kişilerle yapılan anketler dikkate alınarak hesaplanıyor. İstanbul için 'tek yön' ortalama süre 52 dakika olarak belirlendi ve 11. sırada yer aldı. 2018'de 57 dakika ile en fazla zamanın kaybedildiği 7. şehir olmuştu.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR