‘İstanbul büyük depreme yaklaşıyor’

Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal, 1999 depreminden sonraki 30 yıl içinde büyük deprem olma ihtimalinin yüzde 60-65 olarak belirlendiğini ifade etti

20.09.2020 18:26:24

‘İstanbul büyük depreme yaklaşıyor'

Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal, İstanbul depremi üzerinde yapılan istatistiki çalışmalar olduğunu, 1999 depreminden sonraki 30 yıl içinde büyük deprem olma ihtimalinin yüzde 60-65 ihtimal olarak belirlendiğini ifade etti. "1999'dan sonra 21 yıl geçti. Bu yüzde 65 olan ihtimal 70'e çıktı, 75'e çıktı 80'e çıkıyor. Yani yaklaşıyoruz” diyen Pampal, “Önümüzdeki 10 yıl içinde olması tabii ki mümkün, 10 yıla kalmayabilir, 10 yılı geçebilir de" şeklinde öngörüde bulundu.

Beklenen deprem 7-7.5 büyüklüğünde

Kuzey Anadolu Fay hattının güney kolunun çeşitli bölgelerinde 1953, 1964 ve 1999'da deprem olduğunu hatırlatan Pampal, fay hattının Marmara'nın içine doğru kırıldığını belirtti.

Pampal, Kuzey Anadolu Fayı üzerinde meydana gelecek depremin ilk olarak Marmara açıklarında olacağını belirtti. Bu fay hattının Silivri açıklarında 7-7.5 buçuk büyüklüğünde depreme neden olacağını ifade eden Pampal, "Deniz altında yapılan çalışmalarla bu fay iyi tanımlandı. Bu fayın bir özelliği daha var, hiç hareket etmiyor, kilitli bir fay. Yani deformasyon hiç olmuyor, yıllık hareketlerle daha fazla enerji birikiyor. O nedenle burada 7'nin üstünde bir deprem olması sürpriz olmayacaktır" dedi.

Kuzey Anadolu fay hattı

33107501-1600586448

Kuzey Anadolu Fay hattındaki tek sismik boşluğun Orta Marmara'da olmadığını, Erzincan ile Bingöl'ün Karlıova ilçesi arasında bulunan Yedisu Fayı'nda da sismik boşluğun bulunduğunu belirten Pampal, Karlıova'da birkaç ay önce meydana gelen depremin uzmanları korkuttuğunu söyledi. Pampal, fay üzerinde özellikle Erzincan'a doğru kırılmamış faylar olduğunu ve bu fayların 7'den büyüklüğünde deprem potansiyeli taşıdığını vurguladı.

Pampal, Elazığ-Sivrice depremini hatırlatarak, şunları ilave etti:

"Elâzığ, Sivrice, Pötürge arasında meydana gelen deprem, uyuyan devin uyandığını bize hatırlattı. Bir fay sisteminde kırılma yaşanması durumunda tehlikenin en yoğun olduğu yer, fayın diğer iki ucudur. Bu ne demek? Pütürge'den güneye Sincik, Gölbaşı'na doğru olan kısmın eli kulağında demek, yırtılma başladı demek, burası topun ağzında demek. Bir de Kuzey Doğu'ya doğru, Sivrice'den Palu'ya doğru uzanan Palu-Hazar segmentinde 6-6,5 büyüklüğünde deprem yaratabilir demek."

“Ankara ciddi tehlike altında”

Prof. Dr. Pampal, Tuz Gölü Fayı'nın Ankara Haymana'ya kadar uzandığına dikkat çekerek, bu fayın Ankara ve çevre iller için büyük risk oluşturduğunu belirtti. Pampal şöyle dedi;

"Ankara ciddi tehlike altında. Ankara'da deprem olmaz, deprem riski düşük zannediliyor, aslında son derece yüksek deprem tehlikesi altında olduğunu, risklerin daha da büyük olduğunu bilmemiz gerekiyor.”

Kaynak: DHA

YORUMLAR (0)