İsrail Arapları için komite!

İsrail hükümeti, 1948 Arapları olarak bilinen İsrailli Arapların sorunlarıyla ilgilenmek üzere komite oluşturulduğunu açıkladı.

27.05.2015 11:47:57

AA'nın haberine göre, Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Yaşlı İşleri Bakanı Gila Gamliel'in, Başbakan Binyamin Netanyahu adına başkanlık edeceği, İsrailli Araplar dosyasıyla ilgilenmek üzere bakanlık komitesi oluşturuldu" denildi.

Açıklamada, Gamliel'in "Arap çevresi için müjdeli bir haber niteliğinde olan komitenin oluşturulması, farklı kesimler arasında eşitliğin sağlanması ve uçurumların azaltılması yönünde gerçek bir mesaj içeriyor" şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Gabriel'in, komitenin çalışmalarına Arapların temsilcileriyle görüşerek başlayacağı ve "ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi konusunda iş birliği yapmak amacıyla Knesset'teki Arap milletvekilleriyle görüşeceği" aktarıldı. 

İsrail'de yaşayan 1 milyon 400 bin Arap, nüfusun yüzde 20'sini teşkil ediyor. İsrailli Arapların, sıkıntı yaşadığı konuların arasında ruhsatsız olduğu gerekçesiyle evlerinin yıkılması ve ayrımcılık geliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

manisa

Malatya rumuzuyla yazan turk irkçisi. Sen Kurtlere olan kin ve nefreti iftira atarak ortaya koymussun. Senin bu iftiralarini bizzat pyd tel abyatdan kacan insanlara don cagrisi yaparak seni yalanladi. Senin bu iftiralarin o silah gondererek destekledigin isid canileri yapti. Sayet o Kurtlere isnad ettigin vahsetlerin bir teki bile dogru olsaydi o dansoz medyaniza emin ol ki yansirdi. Ama senin bu iftiralarin işidi aklamak icindir. Islam kahramanlari Kurtlere attigin alcakca bir iftiradir.