DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9796 ₺

EURO

16,9414 ₺

ALTIN

948,89 ₺

BİST

2.388,69 ₺

İsrail Adalet Bakanı: ABD, bağımsız Kürdistan'ı desteklemeli

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked, Amerika'nın 'bağımsız Kürdistan'ı desteklemesi gerektiğini belirtti.

5 Yıl Önce
2017-09-12 12:06:24

TIMETURK | HABER MERKEZİ

İsrail Başbakanı Başbakan Benyamin Netanyahu'nun "bağımsız Kürdistan"a desteğini ifade ettiği sözleri, referandum için Almanya'nın başkenti Köln ve İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen mitinglerde açılan İsrail bayrakları... Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de gerçekleştirmeye hazırlandığı bağımsızlık referandumu bölge ülkelerinden aldığı tepki ve IKBY muhalefetinin talepleri ile gündeme gelirken; konuyu Ortadoğu'nun bir numaralı gündem maddesi haline getiren diğer bir nokta ise İsrail'in verdiği destek... 

İSRAİL CEPHESİNDEN YENİ AÇIKLAMALAR

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'ın haberine göre İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked, dün katıldığı bir konferansta, İsrail'in Irak Kürtleri'nin bağımsızlığını desteklediğini söyledi. Şaked, "İsrail ile batı ülkelerinin Kürdistan Devleti'nin kurulmasında menfaati olduğunu" belirtti.

İsrail Adalet Bakanı, “Amerika'nın, Kürdistan Bölgesi'nde yapılacak olan referandumu destekleme zamanı geldiğini düşünüyorum” dedi.

DAHA ÖNCE DE SÖYLEMİŞTİ

Ayelet Şaked, daha önce yaptığı açıklamada ise, ülkesinin Ortadoğu'da bağımsız "Kürt Devleti" kurulmasına destek vermesini istemişti.

NETANYAHU'DAN DESTEK GELMİŞTİ

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da, ABD'li kongre üyeleriyle daha önce gerçekleştirdiği görüşmelerde, Kürtlerin devlet sahibi olması gerektiğini ifade etmişti.

İSRAİL'İN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU: İSRAİL TARAF DEĞİL

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Ortadoğu'da bağımsız bir Kürt devletinden yana olduğuna dair sözleri, toprakla ilgili bir duruma işaret etmiyor, İsrail sadece Irak'taki Kürt halkının kendi kendilerini tanımlama fikrini savunuyor, bundan daha azı ya da fazlası değil. Başbakan Netanyahu herhangi bir ülkedeki Kürt azınlığa işaret ederek söylemedi bunu. İsrail bu konuda bir taraf değil.

(İlgili habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

710270_1

721312

 

.

YORUMLAR (1)

İsrail ilk tanıyan devletlerden bir tanesi de Türkiye. Bu tarihi gerçeği de unutmayın!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş