DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'İslamofobi, Müslümanların rahmet ufkunu daraltmamalı'

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 'İslamofobinin en büyük tehlikesi, İslam'ın rahmet ufkunu daraltması, daraltmaya sebep olmasıdır' dedi.

5 Yıl Önce
2017-01-14 18:55:55

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Avrupa'da yayılan ve körüklediği yanlış politika ile bölge ülkelerini terör karşısında yapayalnız bırakan İslamofobi, Müslümanlar arasında radikalliği de tetikliyor. Konu ile ilgili Türkiye'de en önemli mesajları veren isimlerden biri de Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez.

Cuma hutbelerine de giren konuyu, konuşma yaptığı her platformda dillendiren Mehmet Görmez, bir kez daha aynı çağrıyı yaptı: 

"İslamofobinin en büyük tehlikesi, İslam'ın rahmet ufkunu daraltması, daraltmaya sebep olmasıdır. İslamofobi, bizim rahmet ufkumuzu daraltmamalı."

"İSLAMOFOBİ RADİKALLİĞE İTMEMELİ"

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) tarafından düzenlenen "İslam-Batı İlişkilerinde Dün, Bugün ve Yarın" konulu konferansın açılış töreninde konuşan Görmez, şunları söyledi:

"İslamofobinin en büyük tehlikesi, İslam'ın rahmet ufkunu daraltması, daraltmaya sebep olmasıdır. İslamofobi, bizim rahmet ufkumuzu daraltmamalı. İslam'a yönelik oluşan nefret, Müslüman kalplerde nefrete dönüşmemeli. Başka dünyalarda bize yönelmiş düşmanlık bizde de bir düşmanlığa dönüşmemeli. Çünkü bu, bize yakışmaz. Allah Resulu bize bunu öğretti. Büyük acılar yaşanıyor. Bu büyük acıların İslam düşüncemizi, ufkumuzu daraltmaya başladığını hep beraber müşahede ediyoruz. Bu ufkun daralması, Bağdat'ın, Şam'ın yıkılmasından daha tehlikelidir."

"DOĞU-BATI AYRIMINI ORTADAN KALDIRACAK BİR İSLAM UFKU"

İslam'ın rahmet, adalet ve medeniyet ufkunun zarar görmesinin şehirlerin yıkılmasından daha büyük bir tehlike olduğunu söyleyen Görmez, bütün insanlığın, Doğu-Batı ayrımını ortadan kaldıracak bir İslam ufkuna ve rahmetine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

"BATININ HATASINA DÜŞMEMELİYİZ"

Görmez, Müslümanların Batı gibi ötekiye düşmanlık ve nefret üzerinden kimlik inşa etme hatasına düştüğünde Batı ile aynı hatayı işlemiş olacağını vurgulayarak, yaşanan acıların bu tehlikeyi gösterdiğine işaret etti.

Bu tehlikenin farkında olunması gerektiğini dile getiren Görmez, Batı'nın işlediği kötülüklerden hareketle Doğu'yu inşa etme gibi bir hataya düşülmemesi gerektiğini kaydetti.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş