DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İslam’a göre evet mi, hayır mı?

Hürriyet Yazarı Akyol, referandumda evet ya da hayır demenin İslam ile ilgisi olmadığı yönünde bir yazı kaleme aldı.

5 Yıl Önce
2017-02-27 10:27:12

TIMETURK|HABER MERKEZİ
MERVE KURBAN ARSLAN

HDP'li Hüda Kaya, geçtiğimiz günlerde referandumda 'Evet' demenin Allah'ı inkar etmek olduğunu öne sürmüştü.

Kılıçdaroğlu ise referandumda oylanacak anayasanın İslam'a aykırı olduğunu ifade etmişti.

Hürriyet Yazarı Taha Akyol, "İslam'a göre evet mi, hayır mı?" başlıklı bir yazı yazarak "Bu meselenin İslam ile ilgisi yok." dedi.

İşte Akyol'un yazısından ilgili kısım;

"Peygamber Efendimizin hadisi varmış, sandıktan evet çıkacakmış.

Dinin siyasette istismar edilmesi, Sıffin Savaşı'nda, Hz. Ali'ye karşı mızrakların ucuna Kuran sayfalarının takılmasından beri Müslümanlara musallat olan beşeri bir hastalıktır.

"REFERANDUM HAKKINDA HADİS OLAMAZ"

Hz. Peygamber'in 16 Nisan referandumu hakkında bir hadisi olamaz.

Muhtemelen ilgisiz bir hadis, bağlamından kopartılıp 16 Nisan referandumuna yakıştırılarak tahrif ediliyordur.

Tarihe analitik gözle bakmalıyız. ‘İslam tarihi' de kutsal değildir, Prof. İhsan Süreyya Sırma'nın doğru tercihiyle “Müslümanların Tarihi”dir.

Bu tarih de insanlık tarihi de bize iktidarı dinle kutsamanın vahim sonuçlar doğurduğunu, gücün sınırlanması gerektiğini gösterir.

Çağımızda bunun yolu kuvvetler ayrılığıdır, denetim ve dengedir, bağımsız ve tarafsız yargıdır, hür basındır...

Bakın otoriter Trump nasıl dengeleniyor, denetleniyor.

"EVET YA DA HAYIR DEMENİN DİNLE İLGİSİ YOK"

16 Nisan referandumunun konusu hangi anayasal makamlara ne tür yetkiler verildiğidir.

Evet veya hayır demenin dinle ilgisi yoktur."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Abdullah

Yaratmakta, kanun koymakta Allah'a mahsustur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir (Araf 54)O, kendi hükmüne kimseyi ortak etmez. (Kehf 26)Ne Erdoğanın kanunlarına ''EVET'' ne de Ataputun Kanunlarına ''HAYIR'' diyerek EVET demiş olun. Hiç bir şekilde oy kulanmaya gitmeyin. Oy kulanmak demokrasının ibadet şeklidir. Bu arz Allah'ın dır ve bizi Allah yarattı ve mutlak tasaruf sadece ve sadece Allah'a aittir. And olsun Biz her ümmete Allah'a ibadet edin ve tağutlardan uzaklaşın diye Peygamberler gönderdik. (Nahl 36)

murat hastürk

Hayır çıkınca içine İdam konacak haydi bir daha Vatandaşın parası ile referandum ve Kul meselelerine İslam'ı Allah'ı Kitabı karıştıranlar çarpılacak, yazın bir yerlere !

murat kalkan

taha akyol ilahiyatçı mı kendi işine baksın....

alia57

BU İŞİN DİNLE İLGİSİ VAR ARKADAŞIM...SONUCUNDA İSLAMIN VE MÜSLÜMANLARIN ÖZELLİKLE DE EMPERYALİST İSLAM DÜŞMANLARININ OYUNLARINA KARŞI DAHA GÜVENLİ HALE GELECEĞİ BİR SEÇİMİN İSLAMLA İLGİSİ VARDIR...MÜSLÜMAN UYANIK OLMALIDIR, FERASETLİ OLMALIDIR; OYUNU GÖRÜP OYUNUN NEREYE VERECEĞİNİ BİLMELİDİR...BU İŞİN DİNLE İLGİSİ YOK DİYEN BİLDİĞİMİZ CHP ZİHNİYETİDİR Kİ, ZATEN ONLAR DAİMA 'ALLAH BU İŞE KARIŞMAZ' MANTIĞINI YÜRÜTEREK MÜSLÜMANLARI SİYASETTEN VE DEVLETTEN UZAK TUTMAK İSTEMİŞLERDİR..ALDIĞIN NEFESİN, ATTIĞIN ADIMIN VE VERDİĞİN OYUN DİNLE İLGİSİ VARDIR ARKADAŞIM...

Kazım Sağlam

Yanlış alıntılar yapıyorsunuz. Asıl büyük mütefekkire Milletvekili Hüda Kaya'nın yazısını buraya alıntılayacaktınız,daha yakışırdıı

MUSTAFA KIZAN

S.A MALESEF ALİMLER SUSUSNCA ORTAKIK HÜRRİYETİN ORYANTELLERİNE KALMAKTA BU HABERLERİDE DUYURMAK BU SİTE KARDEŞLERİMİZE KALMAKTA ENCAMIMIZ AKIBETİMİZ RABBİMAİN KORUMASIN DA OLSUN YARADANA EMANET

Görüş Bildir Bizimle Paylaş