DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:16:00

İftar vakti

BURSA

20:13

04:06
20:13
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:58

03:52
19:58
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:40

03:37
19:40
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:24

03:19
19:24
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:09

03:20
19:09
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:16:00

İftar vakti

ANKARA

19:58

03:52
SAHUR
19:58
İFTAR

ERZURUM

19:24

03:19
SAHUR
19:24
İFTAR

IŞİD'in yuvası camiler değil internet

Almanya'da Emniyet Genel Müdürü'nün yapmış olduğu açıklamaya göre IŞİD, taraftarlarını camilerden değil internet üzerinden topluyor.

19.06.2015 09:27:03

Almanya'nın Bavyera Eyaleti Emniyet Genel Müdürü Wilhelm Schmidbauer, IŞİD'in taraftar edinme kaynağının camiler olmadığını, genellikle internet kanalıyla gençlerin kandırıldığını söyledi.

Schmidbauer, İçişleri Bakanlığı'nda yaptığı basın toplantısında eyaletteki genel güvenlik konularında bilgiler verdi.

IŞİD uyarısı

Almanya'dan dört yüzün üzerinde gencin IŞİD'e katılıp savaştıklarını söyleyen Eyalet Emniyet Genel Müdürü “bunların yaklaşık yüzü geri döndü ve altmışı da orada yaşamını yitirdi. Geri dönenleri sürekli olarak kontrol altında tutuyoruz. Selefiler, Kuzey Ren Vestfalya'da olduğu kadar Bavyera'da etkili olamıyorlar. Zaten bunlar gözlendiklerini hissettiklerinde hemen eyalet değiştirdikleri için belli bir eyaletlere bağlı rakamlar veremiyoruz" dedi.

 

Sorun camiler değil

IŞİD konusunda sorunun camiler olmadığını söyleyen Schmidbauer “tecrübelerimize göre aşırılaşma genelde kişisel süreçte meydana geliyor. Aşırı dinciler ille de herhangi bir camiye veya cemaata bağlı olmak zorunda değiller, bu süreç internetle başlıyor. Bağlantılar da internet üzerinden sağlanıyor. Tek tek kişiler internet üzerinden bağlantıya geçtikleri bu gençleri ziyaret edip, akıllarını çeliyorlar. Çok profesyonel organize olan bu aşırı dinciler, gençlere savaş bölgesine seyahate hazırlıyorlar. Bavyera, herhangi bir imamın bir gencin aklını çelipte DAEŞ'e katılmasını sağladığı görülmedi" dedi.

Bu yolla IŞİD'le bağlantıya geçen gençlerin ailelerinin de farkına varamadığını söyleyen Eyalet Emniyet Genel Müdürü “anne babalar çocuklarını odasında bilgisayar oynuyor sanıyorlar. Cami cemaatında da o gençler göze batmıyor. Bu organize sistemi işi zorlaştırıyor. Bu süreci geç olmadan saptamak oldukça zor" diye sözlerine ekledi.

IŞİD ve benzeri aşrı dinci terör örgütlerini ardında Suudi Arabistan gibi bazı zengin devletlerin olabileceği şeklindeki soruyu “ben Eyalet Emniyet Genel Müdürü olarak elimde bir kanıt olmadan hiç bir ülke hakkında konuşamam. Burada çok fazla para akımı var. Bunlar bu çok para ile çok profesyonelce iş çıkarıyorlar. Psikolojik olarak oldukça başarılılar. Gençlere hitap etmeyi biliyorlar. Dini çok iyi kullanıyorlar, onlara kahramanlık duygusu veriyorlar. Profesyonelce videolar hazırlıyorlar. Çok iyi organize olmuşlar. Buradan Türkiye'ye uçak biletinden, sınırdan geçişe kadar her şeyi tüm detaylarıyla çok iyi organize ediyorlar" dedi.

Özel danışmanlar projesi

Almanya'daki Türk Anne babaları çocuklarının ''aşırı dinci'' akımlara kapılmamaları için oldukça dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Schmidbauer “anne babaların çocuklarıyla ilgili olarak IŞİD gibi aşırı örgütlere yönlenme şüphesi olduklarında, polise baş vurmada çekinceleri olacağı düşüncesiyle, bağımsız sosyal kurumların aracı olmaları ve anne babayı yönlendirmeleri için devreye sokulmasını içeren yeni bir proje başlattık. Bu çalışmalar için bu sosyal kurumların veya özel danışmanların giderlerini polis olarak üstleneceğiz. Burada anne babaya ister polisle ister bu sosyal oluşumlarla, danışmalarla konuşmaları seçimini sunmak istiyoruz" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ali çolak

evet işid in yuvası internet günaydın sayın EMüdürü . pkk nın yuvası da internet hatta avrupa hatta almanya bunu nereye koyacağız . pkk -ypg veya işid bir tutulurmu nidalarını duyar gibiyim evet ikiside insan öldürüyor silahla , yollara tuzakladıkları tüplerle peki ya yasin börü midem bulanıyor sizden

ebu

aynen

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan