İran ile nükleer müzakereler

İran ile nükleer müzakereler

27.05.2015 17:19:06
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, "Müzakereler 1 Temmuz'a kadar devam edecek, daha ileri bir tarihe de uzayabilir" dedi.

Arakçi, IRNA haber ajansına yaptığı açıklamada, İran ve P5+1 ülkeleri arasında dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde gerçekleştirilen müzakerelerin beşinci turunun başladığını söyledi. Kapsamlı bir anlaşma taslağının derleme işleminin, dün başlayan uzmanlar düzeyindeki görüşmelerde ele alındığını söyleyen Arakçi, nihai anlaşma metninin derlenmesinin zor olduğunu ifade etti.

Anlaşmazlık konularının "daha karmaşık, daha ciddi ve daha detaylı" olduğunu ve İran'ın taleplerini karşılayan bir anlaşma yapmak istediklerini vurgulayan Arakçi, "Müzakereler hızlıca tamamlanabilecek gibi görünmüyor. Müzakereler 1 Temmuz'a kadar devam edecek, belki daha ileri bir tarihe de uzayabilir" ifadelerini kullandı.

İran ile Birleşmiş Milletler'in (BM) 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın oluşturduğu P5+1 grubu arasında nihai anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakerelerin beşinci turu, Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştiriliyor.

Müzakerelere İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Avrupa Birliği Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Helga Schmid ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman katılıyor. Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'dan üst düzey yetkililer, müzakerelere ilerleyen günlerde katılacak.

Müzakereler, 29 Mayıs Cuma gününe kadar sürecek.

Diplomatik kaynaklar, yaptırımlar ve denetimler konularında halen ciddi anlaşmazlıkların bulunduğunu belirtiyor.

İran ile P5+1 grubu arasında 2 Nisan'da İsviçre'nin Lozan kentinde bir ön uzlaşmaya varılmış ve nihai anlaşmanın 30 Haziran'a kadar tamamlanması konusunda mutabık kalınmıştı.

İran yaptırımların kaldırılmasını, P5+1 ülkeleri ise nükleer faaliyetlerin durdurulmasını istiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

kürdistan

Ha ikinci konu ihanet konusuna gelince; 1071 de sen orta asyadan gelirken 50000 kisilik kuvvetle sana Anadolunun kapilarini acan, 6000 yildir mezopotamyada yasayan, senden 400 yil once musluman olan, Canakkalede, Sarikamista 7 duvele karsi senin yaninda yer alan, 1923 te ozerklik sozu verdigin Kürtlerin anadilini, dilini , kulturunu, tarih ve edebiyatini yasaklarsan sence kim ihanet etmistir bu durumda. Kurtler size hangi ihaneti yapmistir onu da sen soyle.