SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO
İran'da 'reformist' nedir?

İran'da 'reformist' nedir?

İran eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimî Rafsanjâni için en çok söylenen şeylerden biriydi: Reformist...

İran'da 'reformist' nedir?
11.01.2017 17:50:22

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Yeni Şafak Yazarı Taha Kılınç, bugünkü köşesinde İran eski Cumhurbaşkanı Rafsacani'yi yazdı.

Rafsacani'yi bir çok yönü ile anlatan Kılınç, ölümü ile sıklıkla dillendirilen "reformist" terimi için de ayrı bir başlık açtı.

Kılınç, şunları yazdı:

"YANILGIYA DÜŞMEYİN"

Kılınç, "İran'la ilgili yapılan yorum ve analizlerde hep kullanılan 'reformist' kelimesi, bizi yanılgıya düşürmemeli. Muhafazakârların, rejimin bütün cürümlerinden sorumlu olduğu; reformistlerin ise tamamen insancıl bir yönetim hedefiyle hareket ettikleri şeklinde bir ayrım, temelinden yanlış" dedi.

RUHANİ ÖRNEĞİ


Reformist kanatta sayılan İran'ın mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin Suriye siyasetini aynen sürdüren bir isim mesela.

İRAN'IN CİNAYETLERİ

Diğer önemli reformistlerden de, İran dış politikasının Ortadoğu'da işlediği cinayetlerle ilgili henüz herhangi bir eleştiri duyabilmiş değiliz. Hepsi de rejimin temellerine sonuna kadar bağlı ve hepsinin de şerhleri kendi menfaatlerini ilgilendiren ayrıntılara dair.

BATILILARIN ANLADIĞI

Batılılar, 'reformist kanat' deyince Humeynî'nin devleti kurarken ortaya koyduğu esaslardan tümüyle sapacak, nükleer faaliyetlerden vazgeçecek, İran'ın bölgesel hegemonya arzularını gemleyecek, her konuda ABD ve Avrupa ile birlikte hareket edecek, uyumlu ve yumuşak başlı bir kadronun hayalini kuruyor.

"İRANLILIK"

İran'da 'İranlılık' kimliği ciddi şekilde yerleşmiş olduğu için, bu hayal de gerçeklerin epey uzağında.

ASLINDA FARK YOK

Reformistlerin İran'ın daha da zenginleşip güçlenmesi için sihirli 'reform' sözcüğünü sadece söylem olarak kullandıklarını, İran'ın menfaatlerini hırsla koruma açısından muhafazakârlarla reformcular arasında hiçbir farkın bulunmadığını fark ettikleri gün, Batılılar da bölgenin gerçeklerine uyanmış olacak.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

memet / 12.01.2017 09:07:45
Ne var bunda yani...Türkiye'de de aynı şey yok mu? MSP nin Akıncılar kliğinden gelen ve sağ Kemalist ve sol Kemalistlere göre 'ümmetçi' İslamcı denilen adamlar da bugün Türkiye deki sistemin başında onlardan farklı bir yol mu izlediler...Daha da statükocu -devletçi bir çizginin adamı oldular...
Hüseyin Belgi / 11.01.2017 19:02:36
Batililar gercekleri iyi biliyorda sen Iran Uzmani gibi yazilar yazan Taha Kilinc sen gercekleri ne zaman anlayacaksin.Daha önceleri Fetönün basin organi Zamanda yaziyordun herhalde.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ