DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

''İran, Bağdat'ı Safevi İmparatorluğu'nun başkenti sanıyor''

Suudi Arabistan'ın Bağdat Büyükelçisi Samir Es Sebhan, görevden alınmasının Irak'a yönelik baskıların ardından Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından talep edildiği savundu.

6 Yıl Önce
2016-08-29 10:02:13

Suudi Arabistan Devlet Televizyonu'na konuşan Sebhan, Şii milis güçlerin kendisini suikastle tehdit etmesi sonucu Bağdat hükümetini düştüğü sıkıntıdan kurtarmak ve İran'ın baskıları sonucu Dışişleri Bakanlığı'nın böyle bir talepte bulunduğunu söyledi.

Irak hükümetinin baskıya maruz kaldığının bilindiğini aktaran Sebhan, "Ülkede İran başta olmak üzere pek çok ülkenin müdahalesini görmek mümkün. Bağdat'ta, İran ordusundan subayların Irak hükümetinde müsteşar olduklarını görüyoruz" dedi. İran'ın halen Irak'ın kendisine ait olduğunu ve Bağdat'ın Safevi İmparatorluğu'nun başkenti olduğunu iddia ettiğini belirten Sebhan, Iraklı Arapların olduğu yerde bunun gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Cemal, Irak Dışişleri Bakanlığı'nın, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan Bağdat'taki Büyükelçisini değiştirmesini talep ettiğini açıklamıştı. Suudi Arabistan'ın Şarku'l Evsat Gazetesi'nde, İran'a bağlı Şii milis güçleri Hurasani ve Ebu Fazıl el Abbas gruplarının Suudi Arabistan'ın Bağdat Büyükelçi Sebhan'a yönelik suikast planı düzenledikleri haberi yayımlanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

YASİN

ARABİSTAN TESBİTİ YANLIŞTIR. İSLAMİYET ÖNCESİ DE BAĞDAT PERSLERİNDİ. AÇSIN BİR AZ TARİH OKUSUN. BEDEVİ ARAP SUUD EFENDİ.

sami yıldız

bağdat öyle fetihlerle değil,kendi isteğiyle seve seve, vakur ama istek dolu ve ait olma hissini iyi bilen bir medeniyet, İRANA DAMARINA İLİĞİNE KADAR BAĞLIDIR. persler 3000 yıl oradaydı, araplardan öncede.. safavi türkler için dini bir öneme sahip vede kum kentiyle beraber ŞİA başkentidir. bundan dolayı iran koruyor her dini kutsal eserini.

ali ekber

bağdat(7 ve 9 imamların mukaddes haremlerin kazimeynde olması sebebiyle)ALEVİ imparatorluğunun başkentidir. safevi imparatorluğuda biz Azeri türklerinin kurduğu ve yönettiği bir devlettir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş