DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Iraklılar: İran, köylerimizi gelişi güzel bombalıyor

İran ordsu, Erbil'e bağlı Sidekan kasabasındaki dağlık sınır alanını bombalıyor. Gerekçe ise dağlık alandaki 'muhalif İran Kürdistan Demokrat Partisi (İ-KDP) mensupları.' İran ordusunun, sınırdaki Irak topraklarını bombalaması nedeniyle mağdur olan ve evlerini terk etmek zorunda kalan köylüler, AA'ya konuştu...

20.09.2016 14:06:05

TİMETURK | HABER MERKEZİ
PINAR HİLAL BALTA

İdris Okuducu'nun haberine göre
 Erbil kent merkezinin doğusunda ve yaklaşık 120 kilometre mesafede yer alan Soran ilçesinin Sidekan kasabasına bağlı dağlık Bıradost ve Berbızın bölgelerinde ikamet eden köylüler, İran ordusunun Haziran ayından bu yana yaptığı obüs atışlarının hayatlarını altüst ettiğini anlattı.

3 AYDA 4 BOMBARDIMAN

Sidekan'dan yaklaşık 10 kilometre mesafedeki Mawete köyünü terk edip, çocuklarıyla birlikte kasabaya göç eden Mecid Abdulhalik, İran'ın köylerini son üç ay içerisinde yaklaşık 4 defa bombalamasından bu yana ölüm korkusu ve kaçışın dışında başka bir şey düşünemez hale geldiklerini ifade etti. Aile geçimini ziraat ile sağladığını ve hükümetten herhangi bir maaş almadığını dile getiren Abdulhalik, bombalamadan nasıl etkilediğini şu sözlerle anlattı:

"İran, İ-KDP'li Peşmergeleri bahane ederek, köylerimizi ve diğer bölgeleri bombalıyor. Bahar ayında ektiğimiz mahsulleri biçemeden öylece tarlada bırakarak kasabaya geldik. Tarlamda ektiğim ürünlerin hiçbirinde verim alamadım. Hepsi bombalamaların sonucunda zarar gördü. Mevsimlik ürünlerin yanı sıra birçok ceviz ağacı ve arı kovanımız bombalama sonucu yandı. Yaklaşık 20 yıldır ziraat ile geçimimi sağlıyorum ve daha önce hiç bu kadar zor bir süreçten geçmemiştim."

"ARAZİME EKTİĞİM MAHSULÜ TOPLAYAMIYORUM"

Ektikleri mahsulleri bu süreçte normal şekilde toplamanın çok zor olduğuna değinen Abdulhalik, "Gece yarısı gizlice arazime gidip, toplayabildiğimi aracıma yüklemenin dışında başka çarem yok" dedi. Son obüs atışı sırasında köyde olmadığını dile getiren Abdulhalik, İran'ından atılan toplardan bir tanesinin evine birkaç metre uzağına düştüğünü ve şans eseri kimsenin hayatını kaybetmediğini belirtti.

"NE PEŞMERGE KONUŞLANSIN NE DE İRAN BOMBALASIN"

IKBY'nin İ-KDP'li Peşmergelerin bölgelerinde konuşlanmasına izin vermemesini isteyen Abdulhalik, İran'ın da köylerini ve diğer bölgeleri bombalamadan vazgeçmesi talebinde bulundu. Sınır bölgesine çok yakın ve bombalamaların ağırlıkla yaşandığı Derhol vadisindeki Bimpareze köyü sakinleri de diğer komşu köyler gibi daha güvenli bölgelere geçmek için evlerini terk etmiş.

"GİDECEK BAŞKA BİR YER OLMADIĞI İÇİN KALMAYI TERCİH ETTİK"

Söz konusu 20 hanelik köyde yaşamaya devam eden Hoşeng Mecid, gidecek başka yerleri olmadığından dolayı kalmayı tercih ettiklerini söyledi.

"GELİŞİGÜZEL BOMBALANIYORUZ"

İran tarafından 4 gün önce yapılan bombalamadan "kıl payıyla" kurtulduklarını aktaran Mecid, obüslerin nokta atışıyla değil ancak gelişi güzel yapıldığına vurgu yaparak şunları kaydetti: "Bölgenin bombalanması yeni bir şey değil. Türkiye de PKK kamplarını havadan nokta atışlarıyla vuruyor. Ancak İran köylerimizi gelişi güzel bombalıyor. İran, köylerin kurulduğu iç kesimleri dahi vurmaktan tereddüt etmiyor. En son yapılan saldırıda evimize 100 metre mesafede bir top düştü."

"İRAN'IN İDDİA ETTİĞİ UNSURLAR YOK DEMİYORUZ"

İ-KDP'li Peşmergelerin sınır bölgesindeki varlıklarını inkar etmediklerinin altını çizen Mecid, "Bu kadar az sayıdaki bir gücün bahane edilerek, üzerimize bomba yağdırılıp, halka eziyet çektirilmemesi lazım. Çocuklarımız korkudan travma geçirdi" dedi.

"BOMBARDIMAN BAŞLADIĞINDA TİTREYEREK AĞLIYORUZ"

Bimpareze köyünde kalan İbrahim Ahmed adındaki küçük bir çocuk ise, bombalamaların yoğun bir şekilde başladığı vakit korkudan titremeye başlayıp, ağladığını söyledi. Bombalamanın yoğun olarak gerçekleştiği bölgelerin arasında yer alan Berbızındaki Derhol köyü sakini Hurşid Muhammed ise, bomba seslerinin gelmesiyle birlikte acelece araçlarına binip, 20 kilometre mesafedeki kasabaya doğru kaçtıklarını aktardı. Muhammed, "Göçebe tarzı bir hayat yaşıyoruz. İran'ın köylerimizi vurmasını durdurması ve İ-KDP'li Peşmergelerin ise başka bölgelere çekilmesi lazım. Bu zulmü Allah bile kabul etmiyor" dedi.

AA: AZ SAYIDA İKDP'Lİ VAR

Ajansın haberine göre İran ordusunun yoğun obüs atışlarıyla bombaladığı sınırın iç kesimlerindeki bölgelerde çok az sayıda İ-KDP'li Peşmerge var. görüldüğü ancak parti kararı üzerine açıklama yapmamakla yükümlü olduklarını belirttiler.

İKDP "ORADA YOKUZ" DEDİ

İ-KDP Politbüro Üyesi Rustem Cihangiri ise birkaç gün önce yaptığı açıklamada, İran'ın obüs atışlarıyla bombaladığı bölgelerde hiçbir suretle kamp veya güçlerinin bulunmadığını savunmuştu.

İRAN BOMBARDIMANA NE ZAMAN BAŞLADI?

İran ordusu ilk olarak 26 Haziran tarihinde bölgeyi obüs atışlarıyla bombalamış, 5 sivil yaralanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

timur türk

Onlarda köylerine terörist barındırmasınlar. Bizim pkk meselesi gibi. İran öyle güçlü topçusu varki adeta dakikada 80 topla tuz buz ediyor. Yerin altına girsen yine ölürsün. Topçu birliği dünya üçüncüsü top sayısı dünya ikincisi. 40-60 kilometre menzili tüfek gibi vıuruyor. İhalatla koordinat veriyor. Mahalleyi yıkıyor. Irak savaşından 10 yılda çok ilelettiler top atışını. Baş edilmez.

Ekoltürk

Iran pkk yi yillar evvel vurdu,artik vurmuyor,abd iranla anlasti pkk yi sadece türkiye icin kullaniyor,pkk biliyorsunuz abd nin kupay köpegidir,iran keske pkk yi vursa biliyorsunuz kandil irana daha yakin.birde iran tutdugu köpegi asiyor.ceza evlerinde beslemiyor,yahut kacirmiyor

Görüş Bildir Bizimle Paylaş