SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN
Irak’taki Haşdi Şabi üsleri, İsrail'in hedefinde!

Irak’taki Haşdi Şabi üsleri, İsrail'in hedefinde!

Irak’ta bulunan İran destekli Şii Haşdi Şabi militanlarının üs bölgeleri ve komuta merkezleri son 1 aydır hedef haline gelmiş durumda. Son olarak Haşdi Şabi’ye bağlı Haşdi Aşayiri’ye ait silah deposunda yangın çıktığı bildirildi. Haşdi Şabi’nin üslerinde gerçekleşen yangın, patlama ve saldırıların arkasında ise İsrail’in olduğu öne sürülüyor.

Irak’taki Haşdi Şabi üsleri, İsrail'in hedefinde!
10.9.2019 11:52:38

Irak'ta bulunan İran destekli Şii paramiliter Haşdi Şabi militanlarının üs bölgeleri ve komuta merkezleri son 1 aydır hedef haline gelmiş durumda. Son olarak Haşdi Şabi'ye bağlı Anbar'a bağlı Hit ilçesinin Mamuriye bölgesinde bulunan Haşdi Aşayiri'ye ait silah deposunda yangın çıktığı bildirildi.

Ölü ya da yaralı sayısı hakkında net bir bilgi verilmezken kimi görgü tanıklarının ifadelerine göre Haşdi Şabi üssünde çıkan yangının sebebi bir uçak saldırısı olarak iddia edildi.

Haşdi Şabi'nin Irak'taki üslerinde gerçekleşen çeşitli yangın, patlama ve saldırıların arkasında ise İsrail'in olduğu sıklıkla dile getiriliyor. Ortadoğu'da etki alanını gittikçe genişleten İran'ı, çevre ülkelere saldırıda bulunma kabiliyetini önleme amacında olduğunu her fırsatta dile getiren İsrail; Temmuz ayı ortalarından bu yana Haşdi Şabi üslerine periyodik olarak hava saldırıları düzenlemekte.

19 Temmuz-09 Eylül Arasında 6 Haşdi Şabi ve İran Devrim Muhafızları Üssü Hedef Alındı

İsrail'e ait savaş uçakları ve insansız hava araçları ile Irak'ta bulunan İran destekli Haşdi Şabi militanlarınca kullanılan Suriye'deki Al-Bukamal ile Irak'taki Şuheda, Eşref, Sakr, Beled ve Kaim'deki üsleri 19 Temmuz ve 09 Eylül tarihlerinde hava saldırıları düzenlenmişti.

Üst düzey Amerikalı yetkili de Haşdi Şabi üslerine yönelik bombalamaların ardında İsrail'in olduğunu öne sürmüş, The New York Times gazetesine verdiği bilgide İsrail'in 19 Temmuz'da Bağdat'ın kuzeyinde bir üs bombaladığını söylemişti.

ABD: Vurulan Üsler, İran'ın Hizmetinde

Söz konusu saldırıda hedef olan üssün, İran'daki Devrim Muhafızları'nın Suriye'ye silah transferinde kullanılmakta olduğunu söyleyen ABD'li istihbaratçı, bu operasyonla İsrail'in İran Devrim Muhafızlarının elinde olan 125 mil menzilli güdümlü füze kargosunu imha ettiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Son Saldırının İran'a Faturası Ağır

Haşdi Şabi'nin üslerine yönelik gerçekleştirilen en ağır ve en büyük saldırı ise Suriye-Irak sınırını oluşturan Suriye'deki Al-Bukamal kentindeki Haşdi Şabi üssüne yapılan saldırı oldu.

100'ü aşkın Haşdi Şabi militanı ile İran Devrim Muhafızlarına bağlı militanın öldüğü bu saldırının da ardında İsrail olduğu dillendirilse de İsrail tarafından konuyla ilgili olarak saldırıların kendileri tarafından gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine yönelik bir açıklama yapılmadı.

Irak istihbarat servisleri ise Irak'taki paramiliter İran hedeflerini vuran İsrail'in, bu saldırıları Suriye'nin kuzeyindeki Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) bölgesinde konuşlanarak yaptığına inanıyor.

8 Eylül gecesi hangi ülkeye ait olduğu tespit edilemeyen bir savaş uçağının, Al-Bukamal şehri yakınlarındaki İran üssüne saldırı düzenlemişti.

İran üssü olarak kullanılan bölgenin yakınlarında gerçekleşen patlamaların ardından İsrail merkezli Image Satellite International, saldırının ardından birkaç uydu fotoğrafı yayınladı.

Görüntüler, İsrailli Firma Tarafından Yayınlandı

İsrail merkezli Image Satellite International tarafından yayınlanan uydu fotoğraflarında Al-Bukamal üssündeki kuvvetler tarafından kullanılan depoların imha edildiğini gösteriyor.

Saldırının sorumluluğunu şu ana dek kimse üstlenmediyse de, Suriye Rejim ordusundan bir yetkili, saldırılarda kullanılan uçakların İsrail saldırı uçağı olduğunu söyledi.

Irak istihbarat servisleri ise Irak'taki paramiliter İran hedeflerini vuran İsrail'in, bu saldırıları Suriye'nin kuzeyindeki Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) bölgesinde konuşlanarak yaptığına inanıyor.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR