DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Irak'ta sivillerin dramı büyüyor

Salahaddin ilinin kuzeyindeki çatışmalar nedeniyle iki gün içinde 455 aile bölgeden göç etmek zorunda kaldı

03.07.2016 11:48:13

Şii militan grubu Haşdi Şaabi'nin destek verdiği Irak ordu güçleri ile IŞİD militanları arasında Salahaddin ilinin kuzeyinde devam eden çatışmalar nedeniyle iki gün içinde 455 ailenin evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

AA'nın haberine göre; Göç ve Göçmenler Bakanlığı yetkilisi Muhanned Salih Abdurrahim yaptığı basın açıklamasında, Salahaddin'e bağlı Şirkat ve Beyci ilçelerinden gelen 455 aileyi karşıladıklarını söyledi.

Operasyonların yürütüldüğü alanlardaki vatandaşları tahliye ettiklerini ve IŞİD'ten kurtarılan bölgelere yerleştirdiklerini belirten Abdurrahim, evlerine dönene kadar da göçmenlere insani yardım sunacaklarını ifade etti.

Salahaddin Valisi Ahmed el-Ceburi de yaptığı yazılı açıklamada, "350 binin üzerinde vatandaş hala Şerkat ilçesinin merkezinde mahsur durumda. İlçeyi IŞİD'ten geri alma operasyonu sürüyor. Oradaki aileleri kurtarmak ve onlara yardım eli uzatmak için ciddi çaba gerekiyor." dedi.

Göç eden ailelere yardım için de acil bir plan ortaya konulması gerektiğini ancak Salahaddin ilinin imkanlarının sınırlı olduğunu kaydeden Ceburi, IŞİD'in mağlup edildiğini, militanlarının çoğunun Musul tarafına kaçtığını belirtti.

Irak ordu güçleri, 10 gün önce Musul'un IŞİD'ten kurtarılması planı kapsamında Salahaddin ilinin kuzeyindeki bölgelere operasyon başlatmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan