Irak, Saudi Aramco'ya saldırıyla ilgili suçlamaları yalanladı

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya yönelik saldırıyı Yemen'deki İran destekli Husilerin üstlendiği belirtilse de Suudi ve Arap yetkililer, füzelerin Irak'tan ateşlenmiş olma ihtimali üzerinde duruyordu. Irak bu iddiaları yalanladı.

2019-09-15 16:45:13

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Irak yönetimi, Suudi Arabistan'a ait petrol tesislerine düzenlenen saldırılarda topraklarının kullanıldığı iddialarını yalanladı.

İHA'nın akatardığı habere göre Irak Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi "Saudi Aramco"ya ait tesislere silahlı insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırılarda Irak topraklarının kullanıldığı iddiaları reddedildi. Açıklamada, "Irak yasalarına bağlı kalarak topraklarını komşu, kardeş ve dost ülkelere saldırmak için kullanılmasına izin vermeyecek" ifadeleri yer aldı.

Anayasayı ihlal eden bütün taraflara sert bir şekilde karşı çıkılacağı belirtilen açıklamada, "Gelişmeleri ve bilgileri değerlendirmek için Iraklı taraflardan oluşan bir komisyon oluşturuldu" denildi.

Irak'ın bütün taraflara karşılıklı saldırıları durdurmaları için sürekli çağrılar yaptığı hatırlatılan açıklamada, "Irak söz konusu gelişmeleri yakından izlerken, gerilim ve askeri çözüm önerilerinin artmasından duyduğu endişeyi dile getirirken bütün kardeşleri ile dayanışma içerisindedir" ifadelerine yer verildi.

The New Arab'ın aktardığına göre açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Hükümet gelişmeleri takip etmek için bir komite oluşturdu ve tüm grupları ciddi zararlara ve yaşam kaybına neden olan saldırıları durdurmaya çağırdı.

Irak hükümeti, kardeşleriyle dayanışmayı destekliyor. Askeri çözümlerin insani ve siyasi durumu zorlaştırdığı, ortak güvenliğimizin yanı sıra bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit ettiği endişesinin altını çiziyoruz.

Irak, Yemen'de barışçıl bir çözüm, sivillerin yaşamlarının korunması ve kardeş ülkelerin güvenliğini önemsiyor.

Dünya ülkelerine, özellikle de bölge ülkelerine, insani ve ahlaki sorumlulukları yerine getirmeleri; büyük insan kayıplarına ve altyapının tahrip edilmesine sebep olan girişimlerde bulunmamak için çağrıda bulunuyoruz."

(İlgili habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

999

YORUMLAR (0)