İngiltere ve Fransa'da 'sağlık' sorunları büyüyor

İngiltere ve Fransa'nın sağlık sektörlerindeki krizler büyüyor. İngiltere'de yaşanan 'bekleme' sorunu ülkede Brexit'in ardından ikinci en büyük sorun olurken, Fransa'da devlet hastaneleri çalışanları çalışma şartlarından şikayetçi.

14.11.2019 20:19:36

Avrupa'da birçok ülkede yaşanan sağlık sektörü sorunları İngiltere ve Fransa'da büyümeye devam ediyor. İngiltere'de yaşanan "bekleme" sorunu ülkede Brexit'in ardından ikinci en büyük sorun olurken, Fransa'da devlet hastaneleri çalışanları çalışma şartlarından şikayetçi. Fransız doktorların şikayetçi olduğu bir diğer konuysa çocuklar ayeterli kadar tedavi ulaştırılamaması.

İşte ayrıntılar:

İNGİLTERE'DE "BEKLEME LİSTESİ" KRİZİ

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetlerince (NHS) yayımlanan ekim verilerine göre, bekleme listesindeki hastaların sayısı 4,42 milyona ulaştı.

18 hafta altında bekleyenlerin oranı yüzde 84,8 olurken, bu oran yüzde 92'lik hedefin altında kaldı. Böylece 2012'den beri en kötü performans elde edildi.

Kaza ve acil durum hastalarının yüzde 83,6'sı ilk 4 saatte kabul veya sevk edildi. Bu da yüzde 95'lik hedefin altında kalırken, 2004'ten beri en kötü seviye olarak kayıtlara geçti.

Kanser hastalarının sadece yüzde 76,9'u ilk 62 günde tedavi görmeye başlarken, bu oran da yüzde 85'lik hedefe ulaşamadı.

BREXIT'TEN SONRA İKİNCİ EN BÜYÜK SORUN

Sağlık sistemi, Brexit tartışmalarının ardından ikinci en önemli sorun olarak gösteriliyor. Tüm partilerin vaatleri arasında sağlık sistemiyle ilgili sorunları çözmek yer alıyor.

Ekimde ortaya çıkan tablonun, 12 Aralık seçimleri öncesi iktidardaki Muhafazakar Parti için olumsuz sonuçlara yol açabileceği değerlendiriliyor.

FRANSIZ DOKTORLAR: ÇOCUKLAR YETERLİ TEDAVİ GÖREMİYOR

Fransa'da ise Paris'in Port-Royal Mahallesi'nde toplanan eylemciler, Dışişleri Bakanlığının yanındaki İnvalides Meydanı'na kadar yürüdü. Çalışma koşullarına tepki gösteren devlet hastanelerinde çalışan doktor ve hemşireler, hastalara yeterli şartlarda ve imkanlarda tedavi uygulayamamaktan şikayet ediyor. Eylemde, hastanelerin fiziki şartlarının tedavi için uygun olmamasına da tepki gösterildi. Ülkenin en büyük iş sendikalarından Genel İş Konfederasyonu (CGT) başta olmak üzere birçok sendika, eyleme destek verdi.

Le Parisien gazetesinde yayımlanan açık mektupta, 2 bin çocuk doktoru devlet hastanelerinde yaşanan sorunun derin olduğunu, çocukların yeterli seviyede tedavi göremediğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Epernay kasabasında yaptığı açıklamada, hastanelerde yaşanan sorunların birkaç yılın birikimi olduğunu belirterek, Başbakan Edouard Philippe'in gelecek hafta söz konusu sorunların çözümü için atılacak adımlara ilişkin açıklamalarda bulunacağını söyledi.

Hastane ve sağlık çalışanları, birkaç aydır hastanelerde imkanların iyileştirilmesi için hükümetin acil adımlar atması için çağrıda bulunuyor.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)