İngiltere'den Türkiye'ye kırmızı hat talebi

İngiltere'den kaçarak Türkiye üzerinden Suriye'ye geçen ve IŞİD'e katılan İngiliz vatandaşları için İngiltere'den Türkiye'ye kırmızı hat kurma teklifi geldi.

23.06.2015 10:12:40

BBC Türkçe'nin haberine göre; İngiltere Parlamentosu'nun İçişleri Komisyonu Başkanı Keith Vaz, çocuklarıyla birlikte Türkiye üzerinden Suriye'ye geçen üç İngiltere vatandaşı kız kardeş konusunda açıklama yaparken Türkiye'yle koordinasyonun da artırılması gerektiğini söyledi.

"İlk etapta İstanbul ve İngiltere arasında bir kırmızı telefon hattı kurulmalı. IŞİD 7 gün 24 saat çalışıyor. İstanbul Konsolosluğumuz da aynı şekilde çalışmak durumunda" dedi.

Suriye'ye geçmeye çalışan İngiltere vatandaşları gibi aciliyeti olan konular için e-mail'lere güvenemeyeceklerini ifade eden Vaz, "Acil durumların üstesinden gelebilecek bir sistem oluşturmamız gerekiyor" dedi.

İngiltere Parlamentosu İçişleri Komisyonu Başkanı Keith Vaz, Türkiye ile işbirliğinin artırılması gerektiği görüşünde.
Geçen hafta İngiliz Guardian gazetesi İngiltere emniyet birimlerinin Türkiye'de sadece bir terörle mücadele uzmanı bulundurduğunu yazmış, Scotland Yard da eleştirilere yazılı olarak yanıt vermişti.

Yapılan açıklamada emniyetin İngiltere sınırları dışında bir yetkisinin bulunmadığı hatırlatılmış ve "Gidip başka ülkelerde ofis açamayız. İlgili ülkelerle sürekli olarak sıkı işbirliği içerisindeyiz" denmişti.

İçişleri Komisyonu Başkanı Vaz'ın bir diğer önerisi ise 'Kayıp şahısların aileleriyle acilen irtibata geçilmesi' yönünde oldu. "Ancak bu şekilde Suriye'ye gitmeye çalışanlarla irtibat kurma şansı yakalayabiliriz" diyen Vaz,

Başbakan David Cameron'dan da farklı etnik ve dini toplulukları birbirlerine karşı kışkırtacak açıklamalar yapmaktan kaçınmaya çağırdı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)