SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
İngiliz Muhafazakar Parti içinde İslamofobi yükselişte

İngiliz Muhafazakar Parti içinde İslamofobi yükselişte

İngiliz Müslüman politikacı ve Parlamento üyesi Avukat Sayeeda Warsi, İngiliz Muhafazakar Parti içinde İslamofobi'nin yükselişte olduğunu ifade etti

İngiliz Muhafazakar Parti içinde İslamofobi yükselişte
13.6.2018 10:11:15

TIMETURK | ÇEVİRİ

Business Insider'a konuşan ve parlamento tarihinde İngiliz kabinesinin ilk asil Müslüman kadın üyesi olan Warsi, “Sanırım ülkede genel bir algı var ki o da Müslümanların meşru hedef olduğudur” dedi.

İSLAMOFOBİ TABANDAN TEBEPE UZANIYOR...

Eski Başbakan David Cameron'un üst düzey sandalyesiz bakanlarından olan Warsi, İslamofobinin İngiliz Muhafazakar Parti'nin içinde yükselişte olduğunu öne sürdü. "İslamofobi Muhafazakar Parti'nin içinde çok yaygın. Halk tabanından geliyor ve tepeye kadar çıkıyor” diye konuştu.

THERESA MAY BUNUN BİR PARÇASI DEĞİL AMA ÖNEMSİZ GELİYOR

Aynı zamanda İngiliz halihazırdaki Başbakan Theresa May'e aıfta bulunarak, "Theresa'nın bunun bir parçası olduğunu sanmıyorum fakat yönetim için bunun kolayca gözardı edilebilecek bir şey gibi geldiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

MÜSLÜMANLAR MEŞRU HEDEF

Warsi, "Sanırım ülkede Müslümanları meşru hedef olarak gören bir algı var ve Müslümanlar gerçekten kötü davranıp bu muamelenin sonuçlarına katlanacağınız bir topluluk olarak görülmüyor.Yaptığınız yanınıza kar kalır” diye ekledi.

Warsi geçmişte de İslamofobi ile ilgili eleştirilerini dile getirmişti. Geçtiğimiz yıl Mart ayında İngiltere aşırıcılık karşıtı “Prevent” programının adil olmayan bir şekilde Müslümanları hedef aldığını belirtmişti.

“Sanırım Prevent, bir marka olarak arızalı. Zehirli olduğunu düşünüyorum” demişti. Warsi, "Theresa May'in bir ara vererek Prevent'i tekrar değerlendirmeye ve bu programla aşırılıkla mı terörizmle mi mücadele ettiklerine açıklık getirmeleri gerektiğini” ifade etmişti.

GAZZE NEDENİYLE KABİNEDEN İSTİFA ETMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl yine May'e çağrıda bulunarak İslamofobiyi kamusal anlamda kınamasını istemiş ve kamusal hayatta bir Müslüman olmayı “acımasız” bir deneyim olarak nitelemişti.

Warsi, Cameron'un Muhafazakarların liderliğindeki koalisyon hükümetinden 2014 yılında istifa etti. İstifa sebebini ise İsrail'İn Gazze saldırısını kınamakta başarısız kalınması olarak gösterdi.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR