DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İmam AK Parti'ye oy verdi, tehdit edildi

Köydeki sandıktan HDP harici yalnız iki oy çıktı; PKK baskısından bunalan imam, ilçeye göç etmek zorunda kaldı. Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Örencik köyünü terk eden imam Halil Özdemir, PKK’lıların kendisini IŞİD’ci olmakla bile suçladığını belirtti; “Orada can güvenliğim yoktu” dedi.

25.06.2015 08:58:53

Yeni Şafak'tan Kübra Kara'nın haberine göre; 7 Haziran seçimlerinden sonra PKK'nın vatandaşlara baskısı, seçim öncesinde olduğu gibi devam ediyor. Seçimlerden önce köy köy toplantı yaparak HDP'ye oy toplaya nörgüt mensupları, seçim sonrasında da sandıktan farklı partiye çıkan oyların faturasını kesiyor. Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Örencik köyünde de HDP harici 2 partiye oy çıkınca örgüt yanlıları hareke geçti. Farklı partiye oy vereceğini tahmin ettikleri köyün imamına baskı yapmaya başladılar. Baskılara dayanamayan imam Halil Özdemir, köyü terk etmek zorunda kaldı.

YALNIZ HDP'YE ÇIKACAK!

3 yıldır aynı köyde imamlık yapan Özdemir, seçim öncesinde de baskı yapıldığını belirtti. Özdemir, “Özgürce bir seçim yapılamadı. PKK yanlıları, 'Köyden HDP dışında muhalif oy çıkmayacak, oylar sadece HDP'ye çıkacak' diyorlardı. Seçim sonucunda köyden bir oy HÜDAPAR'a bir oy ise AK Parti'ye çıktı. Köyde dedikodu yaymaya başladılar. Hatta küçük çocuklarımızı gördüklerinde 'Bunlar HÜDAPAR'lıdır, AK Parti'lidir' diyorlardı. Kim bu oyları vermişse belli etmek istiyorlardı" ifadelerini kullandı. PKK zihniyeti yüzünden zaten İslami hizmetleri yapamadığını ifade eden Özdemir, seçimlerden sonra da can güvenliği olmadığı için göç etmek zorunda kaldığını belirtti.


ÇOCUKLARIM TACİZ EDİLDİ


Özdemir, “Benim siyasetle alakam yoktu. Mesuliyetim gereği sadece İslami hizmetleri yapmak istiyordum. Seçimde iki muhalif oy da çıkınca baktım HDP'li köylüler huzursuzluk veriyor, can güvenliğim de yoktu, çocuklarım da taciz edilince köyden göç etmek zorunda kaldım" dedi.

KOBANİ'DEN SONRA ARTTI

6-8 Ekim 2014 arasında 50'yi aşkın vatandaşın ölümüyle sonuçlanan Kobani provokasyonu sonrası Doğu ve Güneydoğu'da örgüt sempatizanlarının özellikle devlet görevlilerine artan baskıları dikkat çekiyor. Örgüt 'mobbing'ine maruz kalan çok sayıda memurun tayin istediği öğrenildi.

Adı IŞİD'ciye çıktı

Oy baskısından bunalarak ilçeye taşınmak zorunda kalan imam Halil Özdemir, köyde görev yaparken başka bir cami imamının öğrencilerine ders vermek üzere bir haftalığına köyden ayrıldığını dile getirdi. Özdemir, Örencik'teki PKK'lıların bu sırada 'kendisinin IŞİD'lilere eğitim verdiği' dedikodusunu yaydığını ifade ederek şunları söyledi: “Kızıltepe Yeni Buğday Pazarı Camii imamı, sınavları vardı diye orada bulunan öğrencilere bir haftalığına ders vermemi istedi. Ben de gidip oradaki medrese öğrencilerine ders verdim. HDP'li bazı köylüler 'Seydamız IŞİD'e ders veriyor' dedikodusunu yaymaya başladılar. Köye döndüğümde onlara, bizim IŞİD ile bir bağlantımız olmadığını anlatmaya uğraştım."

Her yerde baskı var

Bölgede HDP'ye oy vermeyenlere yönelik baskının kabul edilemez bir durum olduğunu belirten Gazeteci ve AK Parti Mersin Milletvekili Muhsin Kızılkaya, PKK'nın imamlara yönelik tehditlerinin yeni olmadığını ifade etti. Kızılkaya, “Hakkari'de üç sene önce Fethullahçı bir imam PKK tarafından öldürüldü. Sonra da Fethullahçılarla ittifak yaptılar seçimlerde" dedi. AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ise “Çoğu ilçede, AK Parti'ye çıkan 4-5 oyun hesabı soruluyor. Kızıltepe'de özellikle ortalama 70 sandıkta AK Parti bu yüzden sıfır çekti. Bir oyun bile hesabı soruluyor. Bu sadece Kızıltepe için değil, hemen hemen bu mekanizmayı kurdukları her yerde aynı durum sözkonusu. Buralarda adil bir seçim olduğunu söyleyemeyiz" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ömer

Adam köyde Ak parti ve Hüda par'a oy çıktı diyor siz sadece Ak partiyi görüyorsunuz, lütfen yanlı davranmayın..

ALİCAN

Devlet ya da Hükümet bu rezaletlere niye çözüm üretmiyor? Seçimler bundan sonra kesinlikle sadece il ve ilçe merkezlerinde yapılmalı. Köy ve mezralarda sandık kurulmamalıdır. Köylüler şehirlere giderek oy kullanmalıdır.

metiner

sanki kızıltepe ilçe merkezi çok mu emniyetli orada devlet mi kaldı.adamlar kapı kapı gezip tc bizim kiracımız diyor bu garibim hala ak partiye oy verip canını hiçe sayıyor....

musa

burada en büyük suçlu hükümettir. bunu bile bile hiçbir şey yapmadı. tehdit eden herkese hakettiği cezayı vermeliydi. ayrıca kobani eylemlerinde taşkınlık yapan, yakan, yıkanları da cezalandırmalıydı. bu hainlere bu kadar yüz verilmemeliydi.

abdullah

Buna yalandır diyen zavallı gitsin diyarbakirin lice ilçesine orda yaşasın görsün nasıl oy kullanılıyor nasıl baskı yapılıyor...

abdullah

Buna yalandır diyen zavallı gitsin diyarbakirin lice ilçesine orda yaşasın görsün nasıl oy kullanılıyor nasıl baskı yapılıyor...

yalan haber

tandıgım bir sürü kişi akpye oy verdiler kimsede tehtid flan etmyiyor.böyle propaganda haberlerle anca kendinizi kandırırsınız akp medyası

abdullah

Buna yalandır diyen zavallı gitsin diyarbakirin lice ilçesine orda yaşasın görsün nasıl oy kullanılıyor nasıl baskı yapılıyor...

musa

yalnız imam akpartiye oy verdiğini söylemiyor bu sonuca nereden vardınız?

musa

polis lojmanlarının bazılarında hdp birinci çıktıysa bunun sebebi emanet oylar (chp) ve paralelci polislerdir. bir doğulu olarak hdp nin yaptığın tehdit ve şantajı yakinen bilmekteyim. kimse lafı başka tarafa çekmesin..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş