DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İlk yerli uçak dünyanın tercihi

Türkiye'nin üreteceği ilk yerli uçak olan Dornier D 328, dünyanın önde gelen havayolu şirketlerince de kullanılıyor.

7 Yıl Önce
2015-05-28 12:34:23

Ülkenin ilk yerli uçağının geliştirilmesi için STM ile ABD'de Eren ve Fatih Özmen çiftinin sahibi olduğu Sierra Nevada Corporation (SNC) arasında mutabakat imzalandı. Bu kapsamda, Dornier 328 Jet uçakları modernize edilerek, Türkiye'nini ilk yerli yolcu uçağı üretilecek.

Dornier 328, ilk olarak Almanya merkezli Dornier Luftfahrt GmbH Fairchild tarafından üretildi. Alman firması, ABD merkezli Fairchild Aircraft tarafından 1996'da satın alındı ve adı Fairchild Cornier olarak değiştirildi. Söz konusu uçakların üretimine Almanya'da devam edildi, Teksas'tan pazarlama ve teknik destek yapıldı.

Uçaklar, Ukrayna'da Aerostar, ABD'de Berry Aviation, Corning, Kanada'da Calm Air International, Flair Airlines ve Central Mountaion Air, Endonezya'da Express Air ve South East Asian Airlines, Güney Afrika'da Avex Air Transport, Avrupa'da Sun Air of Scandinavia, Germania, Air Alp, Welcome Air, SkyWorks Airlines, Private Wings, Sun Air of Scandinavia ve Loganair hava taşımacılığı yapan şirketler tarafından kullanılıyor.

İkisi pilot, biri hostes olmak üzere 3 kişilik uçuş ekibinin görev yaptığı uçakların kapasitesi, 33 yolcuyu buluyor. Azami yük taşıma kapasitesi 3 bin 266 kilogram olan uçaklar, 21 metre 11 santimetre uzunluğa, 20 metre 98 santimetre kanat genişliğine, 7 metre 24 santimetre yüksekliğe sahip. Uçakların boş ağırlığı 8 kilo 920 gram, azami kalkış ağrlığı ise 13 bin 665 kilogram.

Dünya uçak filosu iki kat büyüyecek

Yıllık toplam cirosu 1 trilyon dolar seviyesinde olan havacılık sektörü doğrudan 5,5 milyon, dolaylı olarak ise 33 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor.

2013-2032 Ticari Havacılık Pazarı tahminlerine göre, 20 yıl içinde dünya uçak filosu iki kat büyüyecek. 2020 sonrasında havacılık sektörünün merkezi doğuya kayacak. İstanbul, Doha, Abu Dabi ve Dubai gibi kentler, havayolu seyahati açısından yeni cazibe merkezleri olacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mucahid

Şimdi bakin. Kürtler Irakta, Suriyede ve Türkiyede çeşitli kazanimlar elde etmişken hudaparin cikip Kürtlerin en buyuk temsilcisini hedef almasi, yani Hdp ile catismak icin karanlik yapilarla isbirligi yapmasi ve catismak icin hicbir firsati kacirmamasi butun kurtleri uzuyor.Ezilenlerin kimlik bilinci olmali bu da irkcilik degildir. Kurtlerin 150 yildir İran,Türkiye, Suriye ve Irakta cekti acilari bir gorun tarihi okuyun. Red inkar ve asimilasyon. Simdi Kürtler bu kadar kenetlenmisken bu kadar birlik olmusken hizbullah cevresi de buna olumlu katkilar sunmalidir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş