DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

IKBY, İbadi'yi yanıltıcı buluyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Irak Başbakanı İbadi'nin, 'Kürt bölgesinin memur maaşlarını ve bütçesini gönderdiklerine' ilişkin açıklamalarının yanıltıcı bilgiler olduğunu söyledi.

7 Yıl Önce
2015-06-04 09:01:40

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) hükümetinin resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin 29 Mayıs 2015'te devlet kanalı Irakiye TV'ye yaptığı konuşmada, Kürt bölgesinin bütçesi ve memur maaşlarıyla ilgili verdiği bilgilerin yanıltıcı olduğu belirtildi.

"Sayın İbadi, 2014 Kasım ayından itibaren Kürdistan bölgesinin memur maaşlarını gönderdiklerini söylüyor" denilen açıklamada şöyle denildi:

"Bu iddiaya göre, Irak hükümeti memur maaşlarını vermiş ancak Kürdistan yönetimi bunu kendilerine ödememiş.  Herkes çok iyi biliyor ki, Kürdistan'daki memurların bir aylık maaşı yaklaşık 850 milyar dinardır (650 milyon dolar). Ancak Irak hükümetinin gönderdiği miktar hiçbir zaman memur maaşlarının yarısını bile karşılayamamıştır."

Açıklamada, Irak hükümetinin 2014'ün kasım ve aralık aylarında bir milyar dolar ödeme yaptığı hatırlatıldı. Kararlaştırılan miktarın ekim, kasım ve aralık için 500'er milyon dolar olduğu belirtildi. 2015'in ocak ayında 200 milyon, şubatta 380 milyon, martta 400 milyon ve nisanda 380 milyon dolar gönderildiği aktarılarak, bu miktarın da yüzde 10'un kesildiği öne sürüldü.

‘Petrol anlaşmasının gerekenleri yerine getirilmedi'

Irak merkezi hükümetinin, Erbil-Bağdat arasında varılan petrol sevkiyatı anlaşmasının gereklerini yerine getirmediğinin savunulduğu açıklamada, şunlara dikkat çekildi:

"Nisan ve mayıs aylarında bütçe ve maaşları eksiksiz gönderme sözü verildi. Karşılığında da Kürdistan hükümeti, belirlenen miktardaki petrolü Ceyhan Limanı'na sevk edecek ve SOMO şirketine teslim edecekti. Irak Petrol Bakanlığının yayınladığı resmi açıklamada, Kürdistan bölgesinin belirlenen petrol miktarını gönderdiği belirtiliyor. Ancak Irak hükümeti, maaş ve bütçeyi göndermeyerek anlaşmaya bağlı kalmamıştır. Irak hükümeti, Kürdistan bölgesine bütçe hakkı olarak 1 milyar dolar göndermesi gerekiyordu. Ancak bunu yapmadı."

‘Peşmerge bütçesi verilmedi'

Açıklamada, İbadi'nin bölgesinin karşı karşıya olduğu ekonomik krizden ve sığınmacıların yol aştığı ağır yükten bahsetmediğine vurgu yapılarak, "Terör saldırıları nedeniyle 1 milyon 500 binden fazla insan Kürdistan bölgesine sığındı. Sayın İbadi buna hiç değinmiyor. Bunların yanı sıra 2005 yılından bu yana Peşmergeye Irak Savunma Bütçesi'nden yapılması gereken yüzde 17'lik pay verilmemiştir. Irak Savunma Bütçesi de Maliye Bakanlığı'nın verdiği resmi rakamlara göre net olarak 12 milyar 300 milyon dolardır" değerlendirmesi yapıldı.

‘Her şeye rağmen diyalog taraftarıyız'

Açıklamanın sonunda ise şu ifadelere yer verildi:

"Kürdistan hükümeti olarak her şeye rağmen diyalog ve müzakere yoluyla sorunların çözülmesi taraftarıdır. Irak 2015 bütçe yasası çerçevesinde görüşmeler devam etmelidir."

Erbil-Bağdat arasındaki maaş polemiği karşılıklı açıklamalarla bir süredir devam ediyor. Bağdat, Kürt bölgesindeki memurların maaşlarını gönderdiğini savunurken, Erbil yönetimi bunu reddediyor.

Irak Başbakanı İbadi, devletin resmi televizyon kanalına, "Kürdistan bölgesinin memur maaşları ve bütçesi gönderiliyor" demişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Hudaparli Huseyin

Butun Kurtler yekvucud olmalidir. Butun saldirilar Kurtlere yoneliyor.Allah Kurtleri korusun ve zalime firsat vermedin.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş