DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

IKBY'de referandum tarihi belli oldu!

Mesud Barzani dün siyasi partilerle bir araya geldi. Bu toplantıda referandum için kesin tarih belirlendi.

4 Yıl Önce
2017-06-08 10:01:22

Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Sayın Başkan Mesud Barzani başkanlığında bugün Kürdistan Parlamentosu'ndaki siyasi parti temsilcileri, başbakan hükümet yetkilileri, Yüksek Seçim Kurulu yetkilileri bir araya geldi. Toplantıda, bağımsızlık referandumu, Kürdistan Parlamentosu ve Başkanlık seçimi, iç sorunlar, bölgesel ve dünyadaki sorunlar ele alındı.

Toplantıda şu maddeler konusunda anlaşma sağlandı:

-25 Eylül 2017 tarihinde Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan idaresi dışında kalan tartışmalı bölgelerde referandum yapılmasına karar verildi.

-Referanduma kadar tüm siyasi taraflar, ulusal birliğin oluşturulması, parlamentonun aktifleştirilmesi ve iç sorunların çözümü konusunda anlaştı.

-Halkın yaşam koşullarına yönelik Kürdistan vatandaşlarının ekonomisinin inşaasının yapılması, memur, işçiler, araştırmacılar ve düşük gelirli vatandaşların durumunun iyileştirilmesi.

-Başkan Mesud Barzani başkanlığında Referandum Üst Komisyonu'nun kurulmasına karar verildi.

-Siyasi partilerin temsilcileri, 12 Haziran'a kadar referandum öncesi ve referandum sonrası komiteleri için temsilcilerini belirleyecek.

TOPLANTILA KİMLER KATILDI?

Erbil'in Pirman ilçesinde gerçekleşen toplantıya katılanlar şöyle:

“Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu), Kürdistan İslami Hareket Partisi (Bızutnewe), Kürdistan Komünist Partisi, Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (KDSP) Emekçiler Partisi (Zehmetkeşan) Kürdistan İşçi ve Emekçiler Partisi, Kürdistan Kalkınma ve Reform Partisi, Erbil Türkmen Listesi, Irak Türkmen Caphesi (ITC), Türkmen Kalkınma Partisi, Kürdistan Parlamentosu Ermeni Listesi, Aşuri Demokratik Hareketi ve Aşuri ve Kildani Meclisi.”

BAŞKANLIK ve PARLAMENTO SEÇİMLERİ NE ZAMAN?

Bu arada, toplantıda IKBY'de yapılacak başkanlık ve parlamento seçimlerinin tarihi de netleştirildi. Buna göre, başkanlık ve parlamento seçimleri 6 Kasım'da yapılacak.  Toplantıya, Değişim Hareketi (Goran) ve Kürdistan İslami Topluluk (Komel) partileri katılmadı.

Başkan Mesud Barzani, Mart ayında bağımsızlık referandumu için Birleşmiş Milletler'den (BM) gözlemci talebinde bulunmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş