DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

HTŞ, İdlib içerisindeki kontrolün TSK'da olması şartıyla geri çekildi

İdlib'in kontrolünü elinde tutan ve batının, El Kaide uzantısı olduğu gerekçesiyle buradan çıkarılması gerektiği savunulan Heyet'ut Tahrir'uş Şam'ın bölgeden çıkmak için şartını açıkladığı iddia edildi.

5 Yıl Önce
2017-10-09 16:53:27

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Suriye'nin siyasi geleceğini şekillendirecek en kritik hamle olarak kabul edilen İdlib harekâtında hedefte olan Heyet'ut Tahrir'uş Şam'ın bölgeden çıkmak için şartını açıkladığı iddia edildi.

TOPLANTI YAPILDI: TSK, MİT, HTŞ, EL NUSRA

Karar'dan Hilal Öztürk'ün askeri kaynaklara dayandırdığı haberine göre geçen cuma günü Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin İdlib'e girişi sırasında yaşanan kriz, TSK ve Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan (MİT) oluşan bir heyetle, Heyet Tahrir Şam (HTŞ) ve El Nusra'nın da aralarında olduğu grupların müzakeresi sonrası çözüldü.

"ŞEHİRDE TSK OLACAKSA GERİ ÇEKİLİRİZ"

Fırat Kalkanı Harekâtı'nda görev alan ÖSO güçlerinin İdlib merkezine girmemesi, şehirde TSK'nın kontrolü sağlaması şartıyla HTŞ ve El Nusra'ya bağlı gruplar çekilme kararı aldı.

KONDROL TSK'DA OLACAK

Buna göre, TSK İdlib merkezinde konuşlanacak, Afrin sınırında ise ÖSO güçleri bulunacak. HTŞ ve bağlı gruplar da kontrolü tümüyle TSK'ya bırakacak.

RUSYA ve İRAN NEREDE OLACAK?

Rusya ve İran askeri sadece rejime ait bölgelerde konuşlanacak. Muhaliflerin bulunduğu bölgelere girmeyecek. Kan dökülmeden çözüm bulunmasına odaklanılan görüşmelerde, şehirdeki sivil ve muhaliflerin zarar görmemesi hedeflendi. Ancak bölgenin hassasiyeti nedeniyle provakasyon yaşanması ihtimaline karşı müzakarelerin sürekli olması kararı da alındı.

HTŞ TÜRK ASKERİNE ATEŞ AÇTI

İddiaya göre tam bu noktada dün sabah saatlerinde HTŞ'ye bağlı olduğu değerlendirilen iki kişi TSK'nın iş makinalarının bulunduğu noktaya taciz ateşi açtı.

TSK TOP ATIŞINA BAŞLADI

Bu saldırıya TSK'nın Cilvegözü ve Oğulpınar karakollarından 4-5 obüs atışıyla karşılık vermesi sonrası, HTŞ de harekete geçti.

2 HTŞ'Lİ TUTUKLANDI

Taciz saldırısını yapan iki HTŞ mensubu tutuklandı ve TSK'ya bu durum bildirildi. Söz konusu iki kişinin provakasyon amaçladığı değerlendirilmesi yapıldı ve varılan mutabakatın geçerli olduğu vurgusu yapıldı.

(İlgili habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

746142_2

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (7)

Anlasilan butun munafik gucler Kurtleri yok etmek icin anlasmis, Turkiye, Rusya, Iran, Esad, Nusra, OSO, kadere bak kimler kimlerle yan yana geliyor

Anlasilan butun munafik gucler Kurtleri yok etmek icin anlasmis, Turkiye, Rusya, Iran, Esad, Nusra, OSO, kadere bak kimler kimlerle yan yana geliyor

sözde harekat tamamen bir mizansen...hiç bir çatışma yok..hedef tamamen kürt bölgesi..

Bu zamana kadar sizin pkk ya beslemediginiz öfkeyi ve düsmanligi onlar gösterdiler ve hatta kanlarıyla bedel ödediler.sizlere nasihatim rahat koltuklarınızda pek bilinmez onların hali.eger varsa yigitliginiz pkk sınırda buyrun.Allahn öfkesini üstünüze cekmeyin .sizin fetöcü veya pkk sempazitanı oldugunuzu düşünecegiz boyle giderse

Bizleri özelikle Suriyede bazı silahlı muhalif grupların batı ülkeleri tarafından Terörist olarak adlandırılmasını onların kendi önceliklerine göre yapamayız.Görülüyor ki Suriye de her kes Özelikle batı dünyası başta ABD Suriye'de ki kendi gizli gündem,plan ve oluşturulmak istenen kuzey koridoru sözde PYD-PKK ile ilgili ayağına bağ olacak,PYD-PKK'nın karşısına dikilme ihtimali bulunma olasılığı çok fazla olan ve bu hususta onlara zaman ve güç kaybettirme ihtimali bulunan muhalif grupları terrörist olarak lanse etme derdinde.Bizler batının algı operasyonlarına karşı uyanık olalım.

Rabbimiz size bir fasık haber getirirse iyi araştırn diyor.sizibu tavranızı bir an önce terk edip gercegi görmeye davet ediyorum aksi takdirde Allaha iman eden bir topluluga karsi duruyorsunuz onun biliyorsunuzdur Allah ın cezası pek çetin

Timetürk uzun zamandan beri haber sitenizi takip ediyor ve begeniyordum ama şu son dönemde amerikancı bir tavır takınarak suriyedeki isid ve pkk cetelerine karsı savasıp ve türkiye ye karsı hiç saldırıda bulunmayan ve üstüne türkiyedeki müslümanlarn kanı bizim için kutsaldır diyen müslüman bir grup kuran HTŞ ye karsı asılsız ve yalan haberlerinizle ne yapmaya calismaktasınz anlamadım dogrusu.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş