Hint medyası: Türkiye, Pakistan'dan nükleer silah teknolojisi istiyor

Hint medyası, Türkiye'nin Pakistan'dan nükleer silah ve nükleer başlıklı füze teknolojisi transfer etmek istediğini ve bu kapsamda Pakistanlı bilim insanlarının bu yönde bir çaba içerisinde olduğunu iddia etti.

03.01.2021 16:03:28

Hint medyası, Türkiye'nin Pakistan'dan nükleer silah ve nükleer başlıklı füze teknolojisi transfer etmek istediğini ve bu kapsamda Pakistanlı bilim insanlarının bu yönde bir çaba içerisinde olduğunu iddia etti.

2014 yılında Türkiye ile Pakistan arasında savunma sanayi alanında yapılan işbirliğinin artması sonrası benzer iddialar ortaya atılmış, Pakistan'a nükleer silah gücünü kazandıran Prof. Dr. Abdulkadir Han bu iddiaları "saçma" bulduğunu açıklamıştı.

Hindistan televizyonu Zeenews İndia'nın internet sitesinde yer alan habere göre 22-23 Aralık tarihlerinde Ankara'da düzenlenen Pakistan-Türkiye Yüksek Düzeyde Askeri Diyalog Grubu'nun (HLMDG) 15. Toplantısı'na dikkat çekildi.

Haberde Ankara'daki zirvenin bugüne kadar askeri alanda iki ülke tarafından gerçekleştirilen en üst düzey toplantı olduğu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın jeopolitik hedeflerine ulaşabilmek için Pakistan'ın nükleer ve füze teknolojilerine güvendiği ifadelerine yer verildi.

Zeenews İndia'nın iddiasına göre toplantıda iki ülke arasında nükleer silah ve nükleer başlıklı füze teknolojisinin paylaşılması da konuşuldu. Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu doğrultuda Pakistan Ordusu Genelkurmay Başkanı Kamer Cevad Bajwa ile görüştüğü iddia edildi.

Bunun yanında Pakistan askeri heyetinin Türk Uzay Sanayisi (TAI), HAVELSAN ve ASELSAN gibi Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teknoloji ve silah üreten firmalarla görüştüğü, füze ve diğer hava teknolojileriyle ilgilenen üst düzey Türk generalleri ve bürokratlarıyla da toplantılar yapıldığı öne sürüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019'un eylül ayında "Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var. Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum." demiş, bu ifadeler uluslararası alanda yankı uyandırmıştı.

Öte yandan daha önce euronews'e konuşan Amerikan James Martin Silahsızlanma Araştırmaları Merkezi Direktör Yardımcısı Jessica C. Varnum, Türkiye yönetiminin olası bir nükleer silah programına kalkışmasının, iktidar için uluslararası yaptırımlar nedeniyle getirisinden çok götürüsü olacağını düşünüyor.

Varnum, “Bunun Erdoğan hükümetine vereceği zarar sadece ekonomik değil aynı zamanda Türkiye'nin itibarını zedeleyecek.”diyor.

Kaynak: Euronews

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Recepali

Nükler silahlara gatta bütün silahlara ve sömürüye karşıyım. Fakat bu fantastik bir düşünce. Neticede düşmanında bu teknoloji var ve aba altından sopa göstererek seni tehdit ediyorsa o zaman aynı teknolojiye ve silaha ülkemde sahip olmalıdır

Özer

Sayın Cumhurbaşkanımız 100 de 100 davasından haklıdır, Türkiye nükleer teknolojiye sahip olmalıdır. Bu teknolojiye sahip olanlar olmayanları tehdit ederek pusturuyor, bunu kabul uzun zaman edemeyiz. Bedeli ne olursa olsun bizimde egemen devletler gibi bombamız ve füzelerimiz olması mecburidir. İsrailin varken neden egemen devletler ses çıkartmıyorlar. Müslümanlarada onların ürümelerini biz kabul edemeyiz.

Yozgatlı

getirisinden çok götürüsü olurmuş nüklüer silahı olmayan bi biz kaldık diğerlerinden gitmedide bizden mi çok götürüsü olacak.bence bi an önce nüklüer silah alınmalı pakistandan sonrasındada teknoloji transferi yapılmalı hemde acil bir şekilde