Hindistan Başbakanı Modi'ye BAE'nin ardından Bahreyn de ödül verdi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Körfez ülkelerini ziyaret ediyor. Modi, ilk durağı BAE'de ülkenin en yüksek devlet nişanlarından birini almıştı. Şimdi de Bahreyn'den buna benzer bir ödül aldı. Ödüller, Modi'nin Keşmir'in özel statüsünü kaldırmasının hemen arkasından geldi.

2019-08-25 15:25:43

TIMETURK | HABER MERKEZİ
PINAR HİLAL BALTA

Hindu milliyetçisi Hindistan Başbakanı Narendra Modi, dün 23 Ağustos'ta başladığı Körfez ülkeleri ziyaretinin üçüncü durağı Bahreyn'deydi. Burada Bahreyn Kralı Hamed bin İsa el-Halife ile bölgesel konularda ve ikili ilişkiler hakkında görüşen Modi, Kral'dan Rönesans nişanı aldı.

Modi'nin ziyaretiyle ilk kez bir Hindistan Başbakanı Bahreyn'i ziyaret etmiş oldu.

Modi, görüşme sırasında Bahreyn'de açılan Hindu tapınağı Shreenathji'nin (Shree Krishna) de bakım ve onarım çalışmalarını gündeme getirdi.

HİNDİSTAN DIŞİŞLERİ YETKİLİSİNDEN AÇIKLAMA

Hindistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Raveesh Kumar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Medeniyetler arasında derin bağlar var. Kral El Halife, Başbakan Modi'yi Al Gudaibiya Sarayı'nda sıcak bir şekilde karşıladı. Her iki lider de karşılıklı çıkarlarla ilgili her konuda görüş alışverişinde bulundu" ifadelerini kullandı.

MODİ DEVLET NİŞANINI KABUL ETTİ

Kral, Hindistan Başbakanı'na Rönesans devlet nişanı verdi. Modi, "Bahreyn Kralı ile harika bri toplantı yaptık. Hindistan-Bahreyn ilişkilerini inceledik. Majestelerinin ben ve ülkemle dostluğuyla onur duyuyorum. Ödülü, 1.3 milyon Hindistanlı için alçak gönüllülükle alıyorum. Bu, Bahreyn Krallığı ile Hindistan arasındaki yakın ve dostane ilişkilerin bir sembolüdür ve tüm Hindistan için onurdur" dedi.

ECwd9ceUwAA1W8R

BAE'DEN DE DEVLET NİŞANI ALDI

Modi, bundan önce Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeydi (BAE). Abu Dabi tahtının Prensi ile görüşmeler yapan Modi, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile iki ülke arasındaki ticareti ve kültürel bağları iyileştirmeye yönelik tedbirleri görüştü.

Burada BAE'nin en yüksek sivil ödülü olan “Zayed Emri” ile de, iki ulus arasındaki ikili ilişkileri artırma çabalarının takdirinin bir işareti olarak onurlandırıldı.

Bahreyn'den, Modi'nin G7 Zirvesi toplantısına katılmak için Pazar günü Fransa'ya dönmesi bekleniyor.

99_21
1_141
2_143
3_110

Görüşme sonrasında Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed, Twitter hesabından Hintçe paylaşımda bulunarak "Mohammed bin Zayed, Hindistan Başbakanı'na, dostluğu ve işbirliğini ilerletmedeki rolünden dolayı "Zayed Madalyası" verdi. Mahatma Gandhi'nin 150. doğum yıldönümünü vesilesiyle de özel bir hatıra damgası çıkarıldı" dedi.

2019-08-25_15h09_56

HİNDİSTAN-BAHREYN İLİŞKİLERİ

Hindistan-Bahreyn ikili ticareti son birkaç yıldır artarak devam ediyor. 2018-2019 yıllarında yaklaşık 1,3 milyar dolara ulaşan ticaretin yanında Bahreyn'de 350 bine yakın büyük bir Hint gurbetçi topluluğu bulunuyor ve ülkenin önemli sektörlerinde çalışıyorlar.

Bahreyn'de Hindistan'a ile ortak girişim çerçevesinde hizmete giren 3 binden fazla yatırım yer alıyor.

ÖNCEKİ ZİYARETLER

Gulf News'in aktardığı bilgilere göre Modi'nin Ağustos 2015'teki BAE ziyareti sırasında iki ülkenin ilişkisi Kapsamlı Stratejik Ortaklığa yükseltildi.

Yine Modi, Şubat 2018'de BAE'yi Dünya Hükümet Zirvesi için ziyaret eti ve zirvede açılış konuşmasını yaptı.

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ise Hindistan'ı Şubat 2016 ve Ocak 2017 tarihlerinde ziyaret etti. Modi, "İki yatırımların güçlenerek devam etmesi ve yıllık yaklaşık 60 milyar dolar tutarındaki ticaret ile BAE üçüncü büyük ticaret ortağımız. Ayrıca BAE, Hindistan için dördüncü büyük ham petrol ihracatçısı. BAE'deki 3,3 milyon Hindistanlı da iki ülkenin canlı ilişkiyi açıklıyor. Ziyaret, BAE ile dostane ikili ilişkilerimizi daha da güçlendirecektir" demişti.

KEŞMİR DURUMU

BAE'nin Modi'ye devlet nişanı vermesi kritik bir döneme denk geldi. Narendra Modi yönetimindeki Yeni Delhi hükümeti, geçtiğimiz haftalarda Keşmir'in özerkliğini askıya aldı. Bölgeye askerler, paramiliter güçler yığan yönetim halen süren telekomünikasyon kesintilerine de imza attı. Kurban Bayramında biraz olsun esnetilen teleofn ve internet kesintileri halen sürüyor ve Keşmir'i dünyaya kapatıyor.

Hindistan'ın Kamu Güvenliği Yasası (PSA) kapmsamında tutuklanan 4 bin Keşmir'nin iki yıla kada rhapisle karşı karşıya kalma ihtimalleri var. Bu, gerginliği daha da tırmandırmış durumda.

ARAP ÜLKELERİ SESSİZ

Arap ülkeleri Keşmir konusun çoğunlukla sessiz kalmakla suçlanıyor. İki ülke arasında yıllık 100 milyar dolarlık ticaret yapılıyor.

Kuveyt, Bahreyn, Katar ve Umman, Keşmir ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Suudi Arabistan ise yalnızca kısıtlamaları kınadı ve endiişeli olduğunu söyledi.

(Habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

1170012_2

YORUMLAR (0)

src

bu kuklalar ne zaman geberecek ?