Henry Ford kimdir ?
Henry Ford kimdir ?

Henry Ford kimdir ?

ABD'li otomobil üreticisi Henry Martin Ford'dur. Henry Ford, 30 Temmuz 1863'te ABD'nin Michigan eyaletinin Detroit şehrinde İrlanda kökenli bir çiftçinin altı çocuğunun en büyüğü olarak doğdu. Babası William Ford, annesi Mary Litogot Ford'dur.

12 yaşındayken annesi ölen Ford, boş zamanlarını kendisine kurduğu bir mekanik atölyesinde geçiriyordu. Burada 15 yaşında ilk buharlı makinesini yaptı. 1879 senesinde Detroit'te bir şirketin atölyesinde çıraklığa başladı ve cep saatleri onarımı konusunda uzmanlaştı. Cep saatlerini büyük çapta uygun fiyata üretme planından kısa bir süre sonra vazgeçti.

1882 senesinde buharlı makine montörü olarak işe girdi. Daha sonra Westinghouse Company'de iş bularak benzin motorları üzerine çalışmalarda bulundu. Henry Ford, bir çiftçinin kızı olan Clara J.Bryant ile evliliğinden sonra kendine ait bir kereste fabrikası kurdu ve maddi durumunu düzeltti.

Thomas Alva Edison'ın kurmuş olduğu “Edison Illuminating Company” şirketinde 1891 senesinde bir mühendis olarak çalışmaya başladı. 1893 senesinde baş mühendis olarak görevlendirildi. Dünyaca ünlü mucit Edison ile Ford ilerleyen yıllarda yakın arkadaş oldular.

Henry Ford ilk tek silindirli benzin motorunu 1893 senesinde kendi evinin mutfağında üretti. 3 sene sonra ilk otomobilini yaptı. Başmühendisliğe terfisinden sonra yakıt motorları üzerindeki şahsi araştırmalarına yeterince zaman ve para ayırabilen Ford, Quadricycle adlı aracının gelişimini 1896 senesinde tamamladı.


Bu başarıdan sonra Edison'un şirketinden ayrılarak başka yatırımcılarla birlikte 1899 senesinde Detroit Automobile Company'i kurdu. Kendi modellerinin üstünlüğünü göstermek için araçlarını başarıyla diğer üreticilerin araçlarıyla yarıştırdı. Fakat yeteri kadar para kazanamadı 1091 senesinde Detroit Automobile Company iflas etti.

1902 senesinde hisselerine % 25,5 oranında ortak olduğu Ford Motor Şirketini kurdu. Aynı sene içinde ürettikleri ilk otomobil ABD'de satıldı. 1904 senesinden sonra otomobillerini başka kıtalara da ihraç etti. 1913 senesinde “Model T” isimli arabasını üretirken ilk kez yürüyen bant sistemini getirdi.

“Model T” 1908-1927 seneleri arasında üretilerek 15 milyon adet satılmıştır. 1906 yılında İngiltere'de ilk Avrupa şubesini açtı. Ford, Belçika, İtalya ve Almanya'da fabrikalar kurdu. 1928 senesinden sonra İngiltere'de kurulan yeni bir fabrikadan merkezi olarak Avrupa'daki Ford işleri yönetildi.

Ford şirketi kuruluşundan bugüne kadar hiç kimseden borç almadığı gibi tahvil, bono satışları da yapmamıştı. Şirketin kurulduğu sene iki silindirli 8 beygirlik 1708 tane araba yapılmıştır. Şirket işe başlarken sermayesi 100 bin dolardı. Değişik modellerde otomobil rağbet görmüştü. İşletme 1917 senesinde üretimine tarımsal taşıt araçları ekleyerek üretim yelpazesini genişletti. 1926 yılında şirketin sermayesi 1 milyar dolara yükselmişti. Ford Şirketi dünyanın en büyük motor şirketi haline geldi.

Henry Ford, 1914 senesinde işçilerinin ücretlerini arttırarak endüstri dünyasını hayretler içinde bıraktı. Ford fabrikasında işçiler günde 8 saat çalışıyor bunun karşılığında da 5 dolar günlük ücret alıyorlardı.

Diğer fabrikalarda işçiler günde 9 saat çalışıyorlar buna karşılık Ford'da çalışanlardan yarı yarıya az ücret alıyorlardı. Ford'un ürettiği araçlar çok az kar ile satılıyordu. Ancak çok sayıda imalatla sürümden kazanıyordu. Böylece şirket kısa zamanda dünyanın sayılı büyük şirketleri arasına girdi. 1915 senesinde 1 milyonuncu araba yapıldı. 1926 senesinde ise fabrika senede 2 milyon araba üretebilecek hale gelmişti. 1928 senesinde 15 milyonuncu araba üretildi.

1932 senesinde piyasaya sürdüğü Y Modeli özellikle Avrupa pazarı için tasarlanmıştı. Bu model 1933 senesinde geliştirilen V8 motoruyla birlikte, işletmenin ilerleyen senelerdeki gelişimi üzerinde, belirleyici bir rol oynadı. Ford, İkinci Dünya Savaşı'nda, tıpkı daha önce Birinci Dünya Savaşı'nda yaptığı gibi, işletmesini tamamen savaş üretimine göre uyarladı.

Ford Motor Company savaş malzemesi teslimatında en büyük şirketlerden biri oldu ve büyük kazanç sağladı. Buna rağmen Ford, her iki dünya savaşından önce barışın korunması için çaba harcamış ve 1936 yılında barışın güvence altına alınmasını hedefleyen bir vakıf olan Ford Foundation'ı kurmuştu.

1919 senesinden sonra oğlu Edsel ile birlikte şirketi yöneten Ford, bu tarihte şirketinin bütün hisselerini satın aldı. 1925 senesinde kısa bir süre yolcu ve kargo uçakları üretimi yaptı.

Makinelerin yanı sıra, insanları da çok seven Henry Ford, sağlığında birçok hayır kurumları ve hastaneler açtı. Ayrıca servetinin önemli bir kısmını da Ford Vakfı'na bağışladı.

Henry Ford, 1915 senesinde devrin en tanınmış şahıslarını toplayıp bir gemiyle Avrupa'ya gitti. Bütün yolculuk masraflarını kendi üzerine almıştı. Amacı 1. Dünya Savaşı'nın çıkmasını önlemekti. Barış yolculuğu iyi bir sonuç vermedi. 1. Dünya Savaşı sürerken Ford havacılık sektörüne de girmek istedi ve uçak şirketi kurdu. Amerika Uçuş Komisyonu 2002 senesinde Henry Ford'u havacılık sektörünün öncülerinden biri olarak seçti. Fakat Ford'un uçak şirketi 1933 senesinde satışların durgunluğu yüzünden kapatıldı.

Henry Ford, 1918 senesinde senatör olmak için adaylığını koyduysa da kazanamadı. 1888 senesinde Clara J. Bryant ile evlendi. Bu evliliğinden Edsel isminde bir oğlu oldu. Edsel 1943 senesinde ölünce şirket yönetimini tekrar eline aldı. Ekim 1945'te işleri torunu Henry Ford II'ye devretti.

Henry Ford, 7 Nisan 1947 tarihinde ABD'nin Michigan eyaletinin Dearborn bölgesinde 84 yaşında hayatını kaybetti.

 

Henry Ford Kimdir?

Doğum Tarihi:30 Temmuz 1863
Ölüm Tarihi:7 Nisan 1947
Mesleği:Otomobil üreticisi
Ünvanı:Otomobil üreticisi