DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'HDP kabineye giriyorsa sorumlusu...'

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulunurken, MHP lideri Bahçeli'nin sözlerine de cevap verdi.

7 Yıl Önce
2015-08-25 17:41:03

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan NTV canlı yayınına konuk oldu.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“MAALESEF SONUÇ ÇIKMADI”

Sayın Başbakan gerçekten çok samimi bir gayret gösterdi. Herkesle görüştü, herkese el uzattı ama maalesef bir sonuç çıkmadı. Siyasi partiler sorumluluğunu yerine getirmedi. Umarım bundan sonraki süreçte milletvekilleri sorumluluğunu yerine getirir ve bakan olarak hükümete girerler.

“CUMHURBAŞKANI GÖREVİ KILIÇDAROĞLU'NA VERMEDİ ÇÜNKÜ...”

Cumhurbaşkanı görevi Kılıçdaroğlu'na vermedi çünkü başka bir hükümet alternatifi yoktu. Ortada çok açık bir tablo vardı. Bundan dolayı meşruiyet çizgisinden sapıldığı kanaatinde değilim. Bu ahlaksız teklif değil. Bu Anayasal bir teklif ve Anayasal bir görev. Bu görevden şahısların ve partilerin kaçmaması gerek. Burada bir by-pas da söz konusu değil. Bu mecburen teklif ediliyor. Onlar teklifi reddetmeden bağımsızlardan bakan alınamıyor. Önce onlara teklif edip ret yanıtı alınması gerekiyor.

“HDP İLE HÜKÜMET SORUMLULUĞU BAHÇELİ'YE AİTTİR”

HDP ile koalisyonu biz hoş karşılamıyoruz. Hoş karşılasak gider koalisyon yapardık. Ama burada bizim irademiz devre dışıdır. Anayasa böyle diyor.  Türkiye'nin seçime gitmesinin sorumlusu DEVLET BAHÇELİ'dir. Bütün kapıları kapattı, tüm opsiyonlar tükendi ve Türkiye seçime gitti. Bütün bu sorumsuz davranışlardan sonra ‘Siz HDP ile hükümet kuruyorsunuz' diyor. Bunun sorumluluğu Sayın Bahçeli'ye aittir.

“BAHÇELİ BEYEFENDİ BİR İNSANDIR AMA…”

Sayın Bahçeli'yi hepimiz tanıyoruz. Beyefendi bir insandır. Ama yazılı metin okurken tam bir canavara dönüşüyor. Sayın Bahçeli'de kişilik bölünmesi var. Okuyor ve alt alta küfürler savuruyor. Devletin tepesindeki isme, Sayın Cumhurbaşkanı'na hakaret ediyor. Partide tek adam olmuş, tek adamlığını küfürlerle yürütüyor. Bugün hiç utanmadan bize yalan söylüyor diyor ama kendisi yalan söylüyor.

“CUMHURBAŞKANI'NIN ERKEN SEÇİM İSTEDİĞİNİ NEREDEN BİLİYOR”

Bahçeli Cumhurbaşkanı'nın erken seçim istediğini nereden biliyor? MHP ile koalisyon istemediğini nereden biliyor? Cumhurbaşkanı'nın Ak Parti'ye bir telkini ve tavrı söz konusu değil. Siz hükümet kurmak istemiyorsunuz. Neden siyaset yapıyorsunuz? Hükümet olmuyorsunuz, koalisyon ortağı olmuyorsunuz, seçim hükümetine üye vermiyorsun. Yarın vatandaştan nasıl oy isteyeceksin?

“MHP MÜZMİN MUHALEFET”

Siyasetin bir amacı olur. Allah aşkına MHP'nin ne dediğini bilen var mı? Örneğin çözüm sürecine karşılar. Bu konuda ne istediğini bilen var mı MHP'nin? Çözüm önerisi ne? Yok. Bir siyasetsizlik hali var. Her şeye karşı olmak, her şeyi reddetmek. Burada bir siyasi bunama hali var. Bunu MHP'ye oy veren insanların görmesi lazım. AK Parti'nin yaptıklarına ortak olmak istemiyorsanız başka bir partiyle koalisyon yaparsınız. Ama hayır. Ben hep muhalefet olacağım. Müzmin muhalefet.

"HEP KAÇIYORSUN HEP KAPILARI KAPATIYORSUN"

Bu süreci seçim hesaplarına kurban etmemek lazım. Burada sadece sorumlu davranması gereken AK Parti değil. Vatandaş bu süreçlerde partilerin nasıl tavır aldığına da bakıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız koalisyon görüşmelerinden bir şey çıkmasını temenni eden konuşmalar da yaptı. Ama çıkmazsa da hayatın sonu değil dedi. MHP bu süreçte hangi özveride bulundu. Hep kaçıyorsun, hep kapıları kapatıyorsun. Bu sadece bizim görevimiz değil. Sırf seçimde ‘HDP'liler kabineye girdi' demek için bunu yaptı.

CHP İLE NEDEN KURULMADI?

Bunun rasyonel bir karşılığı var. Samimi bir şekilde bunu için çaba harcandı. Ama buradan bir koalisyon kurma zemini görülmedi. Tabanların da burada nasıl baktığı çok önemli. Böyle bakıldığında bir sonuca varılamadı. Bu iki zıt parti çok samimi bir şekilde gayret gösterdiler. Bir yol aradılar. Birçok konuda da bu yollar bulundu ama her konuda bulunamadı. Sonra biz MHP'ye gittik ama bir çırpıda tüm ihtimaller kaldırılıp atıldı.

BAKANLIK DAĞILIMI

Bir yazı gelecek. O yazıyı aldığında Sayın Başbakanımız belli şahıslara teklif yazısı gönderecek. Gelecek cevaplara göre bağımsız üye aşamasına geçilecek. Bağımsızların atanması için o tekliflerin yapılması ve reddedilmesi gerekiyor. Dediğim gibi bu bizim için bir tercih değil, Anayasal zorunluluktur.

MHP ile CHP vermezse 7-8 tane bağımsız Bakan olacak. AK Parti'nin sanıyorum 11 kişilik bir kontenjanı var. 25 kişilik AK Parti kabinesi 11'e düşecek. Kimlerin kabineye gireceği de Sayın Başbakanın taktiridir.

ŞEHİT CENAZELERİ

Şehit cenazelerinde çok büyük acı oluyor. Biz de katılıyoruz. Ağlamak istiyoruz ama terör örgütünü sevindirmemek için ağlamıyoruz. Ama bunun ötesinde bu cenazeleri provoke eden insanlar var. Ben de katıldım ve şehit yakınlarıyla kucaklaştım. Tek bir sorun yok.

“ARABAYA BİNERKEN PROVOKASYON ÇIKARIYOR”

Ama arabaya binerken birkaç kişi, örgütlü yapılar, provokasyon çıkarıyor. Bunun üzerine gidilmesi gerekiyor. Kimler milleti galeyana getirmek istiyor, bunun araştırılması gerekiyor. Burada vakar da gerekiyor.

“O GÖRÜNTÜ TERÖR ÖRGÜTÜ YAYINLARINDA KULLANILIYOR”

Üniforma ile verilen o görüntü terör örgütü yayınlarında kullanılıyor. Sivil insanlar bile vatan sağ olsun diyor. Biz de tehdit alıyoruz. Dolayısıyla terörün ekmeğine yağ sürmemesi gerekiyor.

“ÜNİFORMA İÇİNDEKİ BİR İNSANIN BUNU YAPMAMASI GEREKİYORDU”

Bu tablo bizi üzdü. Üniforma içindeki bir insanın bunu yapmaması gerekiyordu. Sivil insanlar o metaneti gösterirken. Şehidin mezhebiyle ilgili iddialar son derece yakışıksızdır. Bizde şehidin mezhebi sorulmaz.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş