DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

HDP'den PKK liderlerinden Duran Kalkan’a yanıt

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, seçim hükümetinin kurulması sürecinin başlamasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

7 Yıl Önce
2015-08-25 17:38:34

Ajansların haberine göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, Ankara'da devam eden Merkez Yürütme Kurulu (MYK) sırasında basın toplantısı düzenledi.

Hopa halkına başsağlığı dileyen Bilgen, “Bir heyet göndereceğiz. Ancak sadece bu değil. Türkiye toplumunun barışı açısından da bir dayanışma kampanyası yürüteceğiz” dedi.

Partilerine yönelik saldırılara dikkat çeken Bilgen, saldırıların sorumlularını bulmak için iktidarı göreve davet etti. Bilgen kirli ve mafyatik ilişkilere sahip kişilerin de saldırılara bulaştığı yönünde bilgilerin geldiğini söyledi.

‘Hükümet bu utanç verici duruma son vermeli'

Sivil halka yönelik saldırıların son bulmasını isteyen Bilgen, Ağrı Valisi'nin “PKK kız çocuklarını kaçırıp iğfal ediyor” şeklindeki sözlerine de “Hükümet, bir halkı bu kadar aşağılayan açıklamaların arkasında mı değil mi açıklamalı. Bu rezalet ve utanç verici duruma son vermelerini bekliyoruz” dedi.

Bilgen, önümüzdeki günlerde Meclis'e getirilmesi beklenen Irak ve Suriye savaş tezkeresine karşı “Hayır” oyu kullanacaklarını,”Barıştan yana tutumumuzu sürdüreceğiz” söyledi.

‘Özyönetim bir insan hakkı'

Bilgen, açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Belediye başkanlarının tutuklanmasıyla ilgili bir soru üzerine Bilgen, “Özyönetimin bir insan hakkı olduğunu, katılımcı demokrasinin gereği olduğunu, Türkiye'nin demokratikleşmesi için de önemli olduğunu daha önce de söylemiştik. Bu nedenle bu tutuklamalar asla kabul edilemez. Demokratik özerklik sadece bir bölge için değil, tüm Türkiye için birlikte yaşama projesi, barış fırsatıdır” dedi.

Bilgen seçim hükümeti ile ilgili soru üzerine, bakanlık pazarlığından yana olmadıklarını, usulün önemli olduğunu belirterek, “Seçim hükümeti bir koalisyon değildir. Partilerin uzlaşması üzerine kurulmaz. Seçim döneminin güvenliğini sağlamak ve kamu kaynaklarının bir parti lehine kullanımını engellemek için bütün partilerin katıldığı bir mekanizmadır” dedi.

‘Bir uyarı ve beklenti olarak alıyoruz'

KCK yöneticilerinin HDP'ye yönelik eleştirileri ile ilgili bir soru üzerine şöyle konuştu:

“HDP'den beklentinin yüksek olduğunun farkındayız. HDP omuzlarının üzerindeki ağırlığın farkında. Şehit cenazelerinden yükselen feryadı da bir uyarı ve beklenti olarak alıyoruz. Sokakta infaz edilmiş çocukların ailelerinin feryadını da aynı şekilde alıyoruz. Akan kanın duracağı bir ortama kavuşmak için daha yoğun çalışacağız. Önümüzdeki seçim güvenli bir ortamda gerçekleşirse, Türkiye toplumu 7 Haziran'da tanıdığı krediyi daha da yükseltecektir.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

Ahmet Cemil Kava

Duyanda sizi dünyanın en barış sever adamları sanacak.Bir halktan kastınız kimdir bunu açıklamanızı önemle istirham ederim.Kastınız PKK mı yoksa Kürtler mi?Evet Kürtler diyorsanız emin olun bizi sizlerin haricinde kimse aşağılamıyor.Hele aşağılayanın Türkiye Cumhuriyeti olduğunu kastediyorsanız büyük bir gaf ve ihanet içindesiniz demektir.Bugüne kadar demokrasi lafzının arkasına saklandığınız yeter artık.Öz yönetim mi istiyorsunuz?Bizim böyle bir talebimiz olmadı,olmayacakta. Bunu böyle bilesiniz.İllaki bir öz yönetim istiyorsanız kandilde istediğiniz kadar öz yönetim edinebilirsiniz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş