DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hayden: Kürt devleti konuşulmalı

Eski CIA Direktörü Michael Hayden, 'Yeni Ortadoğu için otonom Kürt devleti konuşulmalı' dedi...

6 Yıl Önce
2016-03-26 03:21:13

Eski ABD Merkezi İstihbarat Servisi (CIA) ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Başkanı Michael Hayden, otonom bir Kürt bölgesinin Ortadoğu'da yeni bir siyasi yapı kurulmasına yardımcı olabileceğini savundu.

Sputnik'te yer alan bilgide; Ortadoğu'daki 20. yüzyıl politik mimarisinin çöktüğünü belirten Hayden, “Eğer eski gittiyse ve yeninin yaratılması gerekiyorsa, yapılması gereken konuşmanın Kürtlerin geleceği ve otonom bir Kürt bölgesi olduğunu ifade etti.

KÜRTLERDEN BAĞIMSIZLIK AÇIKLAMALARI

Suriye'nin kuzeyindeki Rimelan kentinde geçen haftalarda düzenlenen toplantıda, Rojava ve Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi metninin kabul edildiği bildirilmiş ve Kürtlerin kontrolündeki üç kantonun da yeni kurulacak federal sistem içerisinde yer alacağı duyurulmuştu. 

Rusya'da faaliyet gösteren Kürt Sivil Toplum Kuruluşları Uluslararası Birliği Başkanı PYD yetkilisi Merab Şamoyev, yeni anayasada federal yapılara yer verilmemesi halinde Suriyeli Kürtlerin bağımsızlık ilan edeceklerini söylemişti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesud Barzani de bağımsızlık referandumunun gerçekleşmesi gerektiğini belirterek, "Bağımsızlık için ya hepimiz yok olacağız ya da kanımız pahasına başaracağız" demişti. Barzani, kurulmasını amaçladığı bağımsız Kürdistan'ın başkanı olmayacağını belirtmişti. .

YORUMLAR (1)

Mustafa

En mantiklisi baģimsiz bir Kürt devleti. 100 yil once ortadoguda Kürdistani dort parcaya bolen emperyalist gücler uydu devletler kurarak bugunku ortadoguyu yangin yerine cevirdiler.Kurulan devlerler Kürtlerin butun haklarini ellerinden alarak Halepce,zilan, dersim, agiri, Roboski,genc olmak uzere bircok kez Kürtlere acilar yasattilar.O yuzden her halkin kendi kaderini tayin ilkesi ile kendi ulusunu yonetmesi ve baska miletlerin egemenliginde yasamamasidir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş