DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Havelsan ile Cumhuriyet Üniversitesi arasında işbirliği protokolü

Havelsan ile Cumhuriyet Üniversitesi arasında işbirliği protokolü

03.06.2015 14:01:37
Havelsan ile Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) arasında eğitim ve öğretime ilişkin işbirliğini geliştirmek ve yerleştirmek, araştırma, geliştirme çalışmaları düzenlemek üzere protokol imzalandı.

CÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık'ın makamında gerçekleşen işbirliği protokolünün imza törenine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Havelsan Genel Müdürü Sadık Yamaç katıldı.

Yamaç, Havelsan'ın Türkiye'de yetişmiş eleman bulma zorluğu yaşadığını belirtti. Bu anlamda CÜ'nün, Havelsan'a önemli bir katkı sağlayacağını söyleyen Yamaç, "CÜ'nün elindeki genç kapasiteyi Havelsan'daki yazılımcıların gücü olmak ve yetiştirmek üzere işbirliği protokolü imzaladık" dedi.

Bu işbirliklerinin Türkiye açısından büyük potansiyel taşıdığını ifade eden Yamaç, dünyada yazılım, siber güvenlik, bilişim ve diğer verilerin güvenliği konularının geleceğin işi olma yönünde büyük hızla ilerlediğini ifade etti. Yamaç, Türkiye'de bilişim sektörünün büyüklüğünün geçen yıl 70 milyon lira olduğunu, bu miktarın çok yakın bir zamanda 50 milyar dolara ulaşacağını ifade etti. Yamaç şunları belirtti:

"Bu büyüklük sadece Türkiye'de değil, dünya ülkelerine baktığımızda bizim çevre ülkelerimiz içinde çok büyük bir potansiyel var. Hükümetin bu anlamda bize verdiği destek de çok ciddi bir açılım sağladı. Dünyanın çok farklı yerlerinde özellikle çevre ülkelerimizde, bölgemizde 200 milyar dolar civarında bir iş potansiyeli Türkiye'ye açık durumda. Bu açılımlardan faydalanmak, bu fırsatları değerlendirmek, geleceğe daha güvenli girmek, ekonomiye büyük ölçüde katkı sağlamak ve özgür teknolojilerimizi ve özellikle yazılım anlamındaki güvenlik hususunu da dikkate alarak üretmek zorundayız."

Rektör Kocacık da üniversite ile Havelsan arasındaki işbirliğinin daha da gelişmesini, eğitim ve araştırma hayatında ülkeye güzel katkılar sağlamasını diledi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, imza töreninin ardından CÜ yerleşkesindeki Teknoket, Merkez Ar-Ge Laboratuvarı, Hayvan Hastanesi ve Refakatçi Oteli'ni gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

tayyibist...pist...pist...

bu nebiçim müslümanllık böyle..işidi anladık da.. neden nusra.. nusra suriyenin diğer direniş guruplarıyla çok güzel diyaloglar içinde...uyumlu ve mantıklı çalışıyor.. neden buna izin veriliyor.. tayyip ve ak parti dahada küçülecektir. hele birde işidin intehar saldırılarının tadına vaksınlar siz türkiyenin ciyak ciyak diye bağırmalarının görürsünüz..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş