DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hava saldırılarında 136 sivil öldü

Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere 'varil ve vakum bombasıyla' düzenlediği saldırılarda 136 sivilin yaşamını yitirdiği bildirildi.

31.05.2015 09:16:18

AA'nın haberine göre; Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, orduya ait savaş uçakları ile helikopterlerin yönetim karşıtlarının denetiminde olan sivil yerleşim yerlerine "varil ve vakum bombasıyla" düzenlediği saldırılarda Halep'te 90, İdlib'te 20, başkent Şam'ın banliyölerinde 9, Haseke'de 8, Dera'da 4, Humus'ta 3 ve Deyru'z Zor'da 2 olmak üzere toplam 136 sivilin yaşamını yitirdiği belirtildi. Hayatını kaybedenler arasında 14 çocuk ve 7 kadın olduğu aktarıldı.

Açıklamada, orduya ait savaş uçaklarının Halep ve çevresinde pazar ve sivil yerleşim yerlerine yoğun bir şekilde saldırdığı kaydedildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) ise, rejim güçlerinin karadan operasyon yapamadığı alanlardan Halep'teki pazar ve yerleşim yerini savaş uçaklarıyla yerle bir ettiği, İdlib ve Cebel ez-Zaviye bölgesindeki alanlara da varil bombalarıyla saldırması sonucu halkın güvenli bölgelere kaçtığını dile getirdi.

BM'den sert tepki

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın ofisinden yapılan açıklamada, Halep'te pazar yerineSuriye Hükümeti'nin helikopterlerinden art arda yapılan varil bombalı saldırılar sert biçimde kınandı.

Açıklamada, saldırının tüm uluslararası toplum tarafından en sert biçimde kınanması gerektiğini vurgulayan Mistura, "Halep'te çatışmaların durdurulması planı hayata geçirilemedi. Ancak plan hayata geçmese bile Suriye hava kuvvetlerinin kendi topraklarında sivil ayrımı gözetmeden saldırı düzenleyerek kendi vatandaşlarını vahşice öldürmesi kesinlikle kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Bu saldırıların verdiği zarara da değinen Mistura, "Varil bombalarının kullanımı durdurulmalı. Tüm deliller, Suriye'deki çatışmalarda en fazla sivil kaybın bu tür hedef ayrımı yapmayan hava saldırılarından kaynaklandığını gösteriyor"dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

yahya

etrafınızda istanbulda herşeyin bol olduğu gibi öğrencinin de bol olduğu bir yerde vakıf sohbetine 1000 öğrenci gelsin ne olacak. kaç yıldır hocasınız. dönün ve hesaplayın. kaç öğrenci gelip geçmiş. kaçından haberdarsınız. bırakın hilal sahur, bayram vb. ihtilafları. oruç medinede farz oldu. ammar işkencede iken en son nezaman su içtin sorulmadı.resulullah sahabeyi eğitir iken aman ha sahuru imsağı şöyle yapın demedi.mısır tunusun yemenin fasın suriyenin sahur yiyemediği bir zamanda git bu fetvanı oraya da söyle

Görüş Bildir Bizimle Paylaş