Hasan Karal kimdir? Eski AK Parti Milletvekili Hasan Karal DEVA Partisi'ne mi katıldı?
Hasan Karal kimdir? Eski AK Parti Milletvekili Hasan Karal DEVA Partisi'ne mi katıldı?

Hasan Karal kimdir? Eski AK Parti Milletvekili Hasan Karal DEVA Partisi'ne mi katıldı?

Ali Babacan'ın yeni partisi siyaset kulislerinde oldukça sık yer edinmişti. Babacan partisini kuruluşu için bugün İçişleri Bakanlığı'na dilekçe verdi. Ali Babacan'ın partisinin adı ne oldu? Ali Babacan'ın partisinin adı Demokrasi ve Atılım Partisi'nin (DEVA) olduğu iddia edildi. Ali Babacan'ın partisinde kurucular kurulu üyesi olarak yer alan Hasan Karal kimdir? Eski AK Parti Milletvekili Hasan Karal DEVA Partisi'ne mi katıldı? Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir döne yakınlığıyla da bilinen Eski AK Parti Milletvekili Hasan Karal'ın hayatı biyografisi haberimizde...

Hasan Karal kimdir? AK Parti Rize eski Milletvekili Hasan Karal kimdir? Hasan Karal Ali Babacan'ın kurduğu DEVA Partisi'ne mi katıldı. Bir dönemler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığıyla da bilinen Eski AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Ali Babacan'ın yeni partisi DEVA'nın kurucular kurulu üyesi listesinde bulunuyor. Peki Hasan Karal kimdir? İşte Hasan Karal'ın hayatı biyografisi...

AK Parti'nin kuruluşundan bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte hareket eden Karal'ın, Babacan'ın kurduğu DEVA Partisi'nin Kurucular Kurulu'nda yer alması sürpriz olarak yorumlandı.

HASAN KARAL KİMDİR? NERELİDİR? 

1973 yılında Rize'de doğdu. Rize İmam Hatip Lisesini bitirdi. Rize Lisesi'ni de dışardan tamamladı. Kahire El-Ezher Üniversitesi Din Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu. Ayrıca Uluslararası Beyrut Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'de Yüksek Lisans yaptı.

Yurt dışında kaldığı yıllarda Yurtdışı Türk Öğrencileri Derneği'ni kurdu ve başkanlığını yaptı.

1993'te Rize İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği'ni (RİMDER) kuran ve uzun yıllar başkanlığını yürüten Karal, ayrıca Rize Milli Gençlik Vakfı ve Rize Ensar Vakfı Başkanlığı görevlerini yürüttü.

RİMDER bünyesinde kurulan Rize'nin ilk radyolarından Radyo Selam, Kanal 2000 Radyo - TV ve aylık çıkarılan İnsanlığa Selam Dergisi'nin yönetim kurulu başkanlıklarını yaptı.

Çay sektöründe iki yıl fabrika müdürü olarak görev yapan Karal, 1996 yılında Diyanet teşkilatında memuriyete başladı ve aynı zamanda Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yabancı dil öğreticiliği görevinde bulundu.

HASAN KARAL EVLİ VE 2 ÇOCUK BABASI

Birçok Uluslararası Toplantı ve Organizasyonda Yeminli Tercümanlık yaptı.

12 Ekim 2001'de 28 yaşında iken AK Parti‘nin kurucu Rize il başkanı olarak atandı. 2001 – 2007 yılları arasında aralıksız olarak bu görevini sürdürdü. 2007 Milletvekilliği Genel Seçiminde Rize'den 3.sıra Milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. 2009 Mayıs kongresinde yeniden İl Başkanlığına seçildi. 2011 Milletvekilliği Genel Seçimleri için 15 Ocak 2011 tarihinde Rize İl Başkanlığı görevinden istifa etti. 2.Sıradan Milletvekili adayı oldu ve seçildi. T.B.M.M'de 24. Dönem Dışişleri Komisyonu ile Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. Türkiye - Yemen Parlamentolararası dostluk grubu başkanı.

Çok iyi derecede Arapça bilen Karal, evli ve iki çocuk babası.

Hasan Karal Kimdir?

Doğum Tarihi:1973
Mesleği:Siyasetçi
Ünvanı:Siyasi