DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hapis cezası alanlar KYK yurtlarından atılacak mı? Uzaklaştırma cezası alanlar yurttan kovulacak mı?

Binlerce üniversite öğrencisi KYK yurtlarında barınıyor. Ancak öğrencilerin yurtlarında barınabilmesi için istenen şartlar güncellendi. Hapis cezası alanlar KYK yurtlarından atılacak mı? Uzaklaştırma cezası alanlar yurttan kovulacak mı? Buna göre en az altı ay ceza almış olanların yurt ile ilişiği kesilecek. Peki 35 yaşından büyükler KYK yurduna başvurabilir mi? Taksirli suç cezası alanlar yurtlardan çıkartılacak mı?

8 Ay Önce
2021-04-10 10:07:12

Yurtlarda kalan binlerce öğrenciyi ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı.  Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı.  Öğrencilerin yurtlarda barınması için isetenen şartlarda güncelleme yapıldı. Öğrenci kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına çarptırılmışsa yurtla ilişiği kesilecek.

Hapis cezası alanlar KYK yurtlarından atılacak mı?

Yönetmelik ile öğrencilerin yurtlarda barınması için aranacak şartların kapsamı da genişletildi. Buna göre, taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar...

35 yaşından büyükler KYK yurduna başvurabilir mi?

cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, devletin kurum ve organlarını aşağılama, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, gibi suçlardan mahkûm olmaması ve yurt başvurusu yaptığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olması şartı da aranacak.

Uzaklaştırma cezası alanlar yurttan kovulacak mı?

Terör örgütlerinin eylemlerine katıldığı tespit edilenlerin, devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların, yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilecek.

KYK nedir?

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı, 22 Ağustos 1961 tarihinde kurulan ve yüksek öğrenim gören ve maddi olanaklardan yoksun öğrencilerin maddi yönden desteklenmesi amaçlayan tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi özel bütçeli ve sosyal amaçlı hizmet veren bir kamu kurumudur.[

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş