DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:59:00

İftar vakti

BURSA

19:57

04:34
19:57
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:41

04:20
19:41
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:25

04:04
19:25
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:08

03:46
19:08
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:54

03:44
18:54
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:59:00

İftar vakti

ANKARA

19:41

04:20
SAHUR
19:41
İFTAR

ERZURUM

19:08

03:46
SAHUR
19:08
İFTAR

Hangi anket şirketi kime ait?

Anket şirketlerinin kime ait olduğu ve sahiplerinin hangi siyasi partilere eğilimli olduklarının haritası çıkarıldı...

23.05.2015 00:24:18

Her seçim öncesi kamuoyunun ilgi odağı haline gelen anket şirketlerinin sahipleri, siyasi eğilimleri ortaya çıktı. 7 Haziran seçimlerine az bir süre kala partilerin merakla beklediği anket sonuçları açıklanırken başındaki isimlerin de siyasi eğilimleri merak konuları arasında yer alıyordu.

İşte Seçimanketi.TV'nin hazırlamış olduğu anket şirketlerinin kurucuları ve siyasi eğilimleri: 

Estima: Yönetim Kurulu Başkanı, CHP'li Bülent Tanla'nın oğlu Hasan Tanla. Daha önce ismi Piar Gallup idi, geçtiğimiz yıl Tanla ailesinin şirketleri bir araya gelerek bu ismi aldı. Tanla'nın CHP içinde sıkı bir muhalif olduğu biliniyor. Şirket basında daha çok Vatan Gazetesi ile çalışıyor.

A&G Araştırma: Tarhan Erdem'in şirketi. 1997 yılında kuruldu, genel müdürü sosyal demokrat olarak bilinen bir isim Adil Gür. Daha çok Doğan grubundaki gazetelerde anketleri yayınlanıyor. Sahibi Tarhan Erdem, CHP'den ayrıldıktan sonra sıkı bir CHP ve Baykal muhalifidir.

ANAR (Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi): 1998 yılında Ankara'da kurulan şirketin sahibi Devlet Bakanı Beşir Atalay'dır. Genel Müdürü İbrahim Uslu. Daha çok AK Parti için anket çalışmaları yapan şirket, basından da Yeni Şafak Gazetesi ile çalışmaktadır. 2000 yılından bu yana her ay düzenli olarak gündem araştırmaları yayınlıyor.

ORC (Objective Research Center): Mehmet Murat Pösteki'nin sahibi olduğu anket şirketi 2011 yılında Sabah Gazetesinde, 2012 yılında da Vakit Gazetesi'nde hakkında yapılan olumsuz haberler yüzünden yıpratıldığını bu haberleri kullanan köşe yazarlarından birine gönderdiğibilgilendirme yazısından daha ayrıntılı görebiliriz.

Denge Araştırma: Başbakan Erdoğan için özel anket çalışmaları yapan bir şirket. Özel servis yapıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Yıldız. Başbakan Erdoğan'la ilk siyasete atıldığı yıllardan beri çalışıyor. AK Parti İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu da şirkete danışmanlık yapıyor. Denge, seçmen davranışları, siyasi parti imajı, lider popülaritesi, siyasi söylem analizi, ülke gündemi araştırması, toplumsal eğilimler araştırması gibi çalışmalar yapıyor.

POLLMARK Piyasa ve Kamuoyu Araştırmaları: 2003 yılında kurulan bir kamuoyu araştırma şirketi. İbrahim Dalmış, Ertan Aydın, Yusuf Ziya Özcan, İhsan Dağı tarafından kuruldu.AK Parti'ye yakınlığı ile biliniyor. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, AK Parti teşkilatı, belediye başkanları ve milletvekillerine anket uyguladı.

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık: Genel müdürü ve sahibi Murat Sarı. Aynı zamanda Araştırmacılar Derneği Genel Sekreterliği'ni de yürütüyor. Şirket, 2001 yılında kuruldu.

Gezici Araştırma Şirketi: Kurucusu Uğur Dündar olan şirket, 11 yılı aşkındır çalışmalarına devam ediyor. Yapılan kamuoyu yoklaması sonuçlarını genellikle Uğur Dündar'ın köşesinden duyuruyor.

GENAR Araştırma Eğitim Danışmanlık: AK Parti'li Esenler Belediye Başkanı Tevfik Gürsu tarafından kuruldu. Tevfik Göksu 2002 seçimlerinde Saadet Partisi 2. bölge, 7. sıra milletvekili adayıdır.

1997 yılından beri faaliyet gösteren şirketin yönetiminde Ak Parti'ye yakınlığıyla bilinen önemli akademisyenler bulunuyor.

Hüsrev Hatemi, Ümit Meriç, Nilüfer Narlı, Davut Dursun, İlber Ortaylı, Haluk Şahin, Edibe Sözen, Arus Yumul, birlikte çalıştığı isimler arasında yer alıyor.

Edibe Sözen 30 Mart seçimlerinde Ak Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı olmuş ancak seçilememiştir. Ayrıca bir dönem  AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı yapmıştır.

SONAR Araştırma: Sahibi Hakan Bayrakçı, 1999 seçimlerinde MHP'den İstanbul milletvekili adayı olmuştu.

KONDA Araştırma ve Danışmanlık: Tarhan Erdem'in sahibi olduğu şirket. Yönetiminde Tarhan Erdem ve Bekir Ağırdır bulunuyor.

KAMAR Araştırma: Emre Kongar, 1987 yılında kurdu. Dört yıl sonra bu şirketten ayrıldı. Daha sonra Bülent Tanla araştırmalarını yayınladı. Şu andaki başkanı Murat Doğan.

VERSO Siyasal Araştırmalar Merkezi: Sahibi Erhan Göksel. 1987'den beri bu işi yapıyor. Erhan Göksel'in 2009 seçimlerinde Saadet Partisi'nden İstanbul adaylığı konuşulmuş ve son anda aday yapılmamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

klavyetör

Elbette bu bir süreç ama askerin dediği gibi bu süreç bin yılda sürebilirdi.Evet bizim oylarımızla yaptı ama bizim oylarımızla iktidar olan onlarca hükumet yapmadı/yapamadı Ak parti yaptı.Bu yazıyı yazan şahısın kim neci olduğu hakkında en ufak bir fikrim yok ve yazıyı okuduktan sonra araştırmaya,klavyemde ki tuşları haybeye yıpratmaya değmeyecek biri olduğu kanaatine vardım.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş