DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hamas-İsrail kritik barış görüşmesinin ayrıntıları

Hamas, Filistinli gruplarla, İsrail ile yapılacak (muhtemel) barış anlaşmasının maddelerini görüştü.

14.08.2015 09:35:01

Anadolu Ajası'nın haberine göre, Filistin'deki Hamas hareketinin, Filistinli gruplarla, geçmişte aralarında Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in de bulunduğu uluslararası ve Avrupalı taraflarla İsrail ile barışla ilgili görüşmelerinin ayrıntılarını görüştüğü bildirildi.

Filistin Halk Partisi liderlerinden Valid el-İvad,  "Hamas, Filistinli gruplarla, İsrail ile yapılacak (muhtemel) barış anlaşmasının maddelerini görüştü" dedi.

İvad, Hamas ile İsrail arasındaki en önemli barış anlaşması maddesinin, İsrail'in, Gazze sahilinin 3 kilometre açıklarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile direkt bağlantılı İsrail ve NATO'nun denetiminde bir "yüzer liman" inşa edilmesini kabul etmesi olduğunu söyledi.

İvad, anlaşma maddelerinin, Gazze'nin güneyindeki ticari Kerm Ebu Salim kapısı ve Gazze'nin kuzeyinde kişilerin geçişi için kullanılan Erez sınır kapılarının açılması, inşaat malzemeleri de dahil Gazze'ye her türlü malzemenin girişine izin verilmesini de kapsadığını belirtti.

Gazze'ye malzeme girişinin İsrail tarafından sıkı bir şekilde denetleneceğini kaydeden İvad, İsrail'in kesin bir şekilde reddetmesi nedeniyle Gazze'ye havaalanı inşa edilmesinin anlaşma maddelerini kapsamadığına işaret etti.

Uluslararası ve Avrupa tarafından Hamas ile İsrail arasında barış görüşmelerinin Filistin yönetiminden uzak bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade eden İvad, bu durumun Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğü güçlendirdiğini ve Filistin toprakları (Gazze ile Batı Şeria) arasında bölünmeyi ortaya koyduğunu vurguladı.

Öte yandan Hamas liderlerinden İsmail Rıdvan ise Gazze'de barış anlaşması için belirlenmiş hiçbir düşüncenin bulunmadığını söyledi.

Rıdvan, "Hamas'ın barış konusunda gizlediği hiçbir şey yok. Gazze'yi Batı Şeria'dan ayırmayı güçlendirecek hiçbir anlaşmaya katılması da mümkün değildir" dedi.

İsrail basını son zamanlarda, Hamas ile İsrail arasında uzun vadeli barış anlaşması konusunda Arap ve Avrupalı tarafların önderliğinde bir arabuluculuk yürütüldüğünü ve Hamas'ın anlaşma üzerinde "son rötuşlarını" koymak için çalıştığını yazmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

nazmi uçkan

yusuf hocanın görmediğinide ben söyliyeyim;başımıza gelenler cemaatlerin dünyevileşmesinden kaynaklanıyor.cemaatler diriltilmek isteniyorsa a-akidevi eksiklikleri(sapmaları)düzeltilmeli,b-dünyevileşmeleri(sekülerleşmeleri)önlenmeli.müslümanın şekli inancından bağımsız olabilirmi?camiler SAKALSIZ SEKÜLER İMAM VE HACILARLA DOLU.Oysaki;''ibadetin kendisi maksad değildir,kendisiyle elde edilecek maksadlar vardır.''haccı seyahatten ve günah çıkarmadan,orucu diyetten,namazı spor olmaktan kurtaracak,tebliğ adamından çok TEMSİL adamı yetiştirecek cemaatlere olan ihtiyacımız oldukça fazladır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş