Hakan Bayrakçı kimdir?

Hakan Bayrakçı kimdir?

SONAR araştırma şirketinin sahibi Hakan Bayrakçı kimdir? “Canan Kaftancıoğlu niye hala görevde” diyerek eleştiride bulunan Bayrakçı’ya, “ Ağzına kürekle vurmuştum” yanıtını veren Kaftancıoğlu’nun hedefindeki Bayrakçı kimdir?

1960 yılında İstanbul'da doğan Hakan Bayrakçı, Mesut ve Seniha Bayrakçı çiftinin oğulları olarak dünyaya geldi. Annesi İstanbullu babası Erzurumlu olan Bayrakçı ilkokul ve ortaöğretimini İstanbul'da tamamladı. Orta ve lise öğretimini Saint Benoit ve Saint Michel Fransız kolejlerinde tamamladı.
İstanbul Üniversitesi'nden mezun olan Hakan Bayrakçı Tarih bölümünü bitirdi.

1988 yılında bir kamuoyu araştırma şirketi olan SONAR Araştırma Şirketi'ni kurdu. Kurduğu şirketin başkanlığını yapan Bayrakçı, Süleyman Demirel Bülent Ecevit gibi liderlere profesyonel danışmanlık sağladı.
Meslek hayatı boyunca pek çok siyasetçi ve kamuoyu önderine danışmanlık yapan Bayrakçı yaklaşık olarak 140 Belediye Başkanı, 40 Bakan, 14 Parti Genel Başkanı ve 7 Başbakan'a profesyonel olarak danışmanlık hizmeti verdi.

İngilizce ve Fransızca bilen Bayrakçı çeşitli konularda televizyon programlarında konuk yorumcu oldu. 2003-2006 yıllarında TRT 1 ekranlarında tarih programı sundu.
Diplomasi kanalının aktif bir ismi olan Hakan Bayrakçı çeşitli ülkelerin büyükelçiliklerine danışmanlık yaptı.

İstanbul'da çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yapan Hakan Bayrakçı, hobi olarak çok sesli müzik besteleri ve resim gibi uğraşılarla ilgilidir.
Hakan Bayrakçı, 1982-1984 yılları arasında “ Çadırlar, Ortaçağ ve Türkler, Kırmızı Fırtına” kitaplarını yazdı. Yazarlığa uzun bir ara veren Bayrakçı, 2013 yılında “Bozkırın Oğlu Cengiz Han” kitabını yazdı. Hakan Bayrakçı'nın Mesut Bleda adında bir oğlu var.