DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Görmez Fethullah Gülen'i eleştirdi

Kanal A'da yayınlanan Türkiye'nin Seçimi programına konuk olan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Gazze ziyareti, Kudüs, Mescid-i Aksa, 'Paralel Yapı' ve IŞİD hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

7 Yıl Önce
2015-08-26 12:46:15

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, katıldığı bir televizyon programında Fethullah Gülen'i eleştirdi.

Görmez'in konuşmasından satırbaşları,

Gazze ziyaretinden önce İsrail makamları bizim Büyükelçiliğimize 'Gazze'ye gitmesin' dedi açıkça. Ben de o zaman Gazze sınırına giderim, bir basın toplantısı düzenlerim. Çünkü benim Gazze'ye gitmem amacım milletimin emanetiydi.

Mescid-i Aksa o kararımızından sonra tekbirlerle inledi

Vatandaşlarımızdan ricada bulunduk. Herhangi bir hacımız Mekke ve Medine'yi ziyaret etmeden önce atalarımızın yaptığı gibi Osmanlı tarihi boyunca hem Hac hem de Umre ibadetinin bir parçası olmuştur Mescid- i Aksa ziyareti. Dolayısıyla Mescid- i Aksa ziyareti isteyen vatandaşlarımıza biz bu yolu açacağımızı ifade ettik. Bu başladı vatandaşlarımız tarafından da büyük bir coşku ve sevinçle karşılandı.

Paralel Yapı meselesi: Hangi rüya Kur'an ve sünnetin önüne geçebilir?

"Paralel Yapı meselesinde biz Diyanet İşleri Başkanlığı tarihinde gerçekten çok zorlanmıştır. Diyanet'in tarihinde de benzeri yoktur. İslam Tarihinde de benzeri yoktur. Çünkü farklıdır. İnanç, ahlak ve eğitim diye yola çıkılmıştır. Ama uluslararası politik bir aktöre dönüşme kararında birincisi kardeşlik, yara almıştır. İkincisi İslam Dini bundan çok zarar görmüştür.

Biz bunun cami hizmetine bulaşmaması için, cemaatin arasında bir bölünmeye yol açmaması için gerçekten çok büyük bir çaba içerisinde olduk. Ama yanlışa da yanlış dedik. Çünkü hakikat hiç kimsenin tekelinde değildir. İslam'ın teolojisi bellidir. Kaynakları bellidir. Başka bilgi kaynakları ile başka şeyler inşa edilemez. Milletle, bu bir hayır müessesi ise, bu bir sivil toplum müessesesi ise ve kendi yapısını da çiftçinin işçinin alın teri ile kazandığı kuruşlar üzerine bina etmişsse, her biri ile bir anlaşması vardır. O anlaşmaya göre benim sınırlarım bu toplumun imanına, ahlakına, ilmine irfanına hizmettir. Siz toplumdan aldığınız bu hayır hasenatı politik, bir güce dönüştürüp uluslararası alan da da bunu böyle ima ettiğin,z zaman o zaman farklı şeyler ortaya çıkıyor."

"Başımızdaki insan ne hata ederse bu hatanın bir hikmeti vardır" Bu İslami değildir. Mutlaka bir hikmeti vardır. Efendim, 'Peygamberimizle görüşüyor, şöyle rüyalar görüyor vs. Bunların İslam nazarında hiçbir geçerliliği yoktur. Kur'an ve sünnet dururken kimin haddine? Hangi rüya Kur'an'ın ve sünnetin önüne geçebilir. İzleyen bütün kardeşlerimden istirham ediyorum. Bunu artık bir bölünme, parçalanma ve nefret konusu olmaktan çıkarın."

PKK da IŞİD de aynı şiddeti üretiyor!

PKK'nın ürettiği şiddetle, IŞİD'in ürettiği şiddet sonuçta aynı şiddet değil mi? Halbuki birisi diyor ki, "Ben tamamen İslami referanslardan hareket ediyorum" Öbürü de diyor ki, "Ben Marksist bir çizgide hareket ediyorum". Ama neticelere bakıyorsunuz. İkisinin de insan anlayışı aynı. Her ikisini de ben kökleri olmayan modern zamanların paradigmaları ile yetişen bir takım yapılar olarak bakıyorum."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (3)

Muhammed Şiraze

40 yıllık Fetullahçıların böyle olduğunu bugün mü anladınız? Ayrıca Türkiye' de ki bütün cemaatler aynı yollara tevessül etmekteyken; Fetullahçıların sizin menfaatiniz yerine şahsi menfaatlerinin peşine düşmesi mi problem oldu? O kadar hassastınız da ne diye zalim iktidara bir gün olsun eleştiride bulunmadınız? Yalancı Peygamber diye saydıranlara sustuğunuzda, size Mersedesci Hoca deme hakkı olmuyor mu muhaliflerinizin?

selim

siyasete baslamis...din icin gercek felaket...

yakup

Allah razı olsun hocam

Görüş Bildir Bizimle Paylaş