DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5507 ₺

EURO

18,2584 ₺

ALTIN

996,25 ₺

BİST

3.154,95 ₺

Alparslan dizisi Tuğrul Bey neden yok? Tuğrul Bey diziden ayrıldı mı? Alparslan: Büyük Selçuklu Tuğrul Bey öldü mü?

Alparslan Büyük Selçuklu dizisinin 2. sezonu uzun aranın ardından 19 Eylül Pazartesi günü TRT 1 ekranlarında izleyicisi ile buluşacak. Dizinin önemli karakterlerinden olan Tuğrul Bey'i dizide göremeyenler Alparslan dizisi Tuğrul Bey neden yok? Tuğrul Bey diziden ayrıldı mı? Alparslan: Büyük Selçuklu Tuğrul Bey öldü mü? sorularına yanıt arar oldu.

2 Hafta Önce
2022-09-19 15:49:05

Alparslan Büyük Selçuklu dizisinin 2. sezonu uzun aranın ardından 19 Eylül Pazartesi günü TRT 1 ekranlarında izleyicisi ile buluşacak. Dizinin önemli karakterlerinden olan Tuğrul Bey'i dizide göremeyenler Alparslan dizisi Tuğrul Bey neden yok? Tuğrul Bey diziden ayrıldı mı? Alparslan: Büyük Selçuklu Tuğrul Bey öldü mü? sorularına yanıt arar oldu.

TRT 1'in en çok izlenen dizilerinden olan Alparslan Büyük Selçuklu dizisi oyuncu perdormansları ve karekterler ile izleyiciler tarafından oldukça sevildi. Türk tarihinin efsane hükümdarı Sultan Alparslan'ın hayatını ve hükümdarlık mücadelesini anlatan dizi Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin devamı niteliğindedir. Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun devlet yapısını, siyasi olaylarını, savaşlarını ve Sultan Alparslan'ın hayatını anlatan dizide pek çok önemli karakter ile izleyicilere tarih dersi de verilmektedir.

Alparslan dizisi Tuğrul Bey neden yok?

Alparslan Büyük Selçuklu dizisine yeni yayın döneminde yeni isimler katıldı. Ayrıca diziden ayrılan isimler de oldu. Bunlardan birisi de Tuğrul Bey karakterini canlandıran Barış Bağcı'dır. Barış Bağcı dizinin 2. sezonunda dizide olmayacak.

Tuğrul Bey diziden ayrıldı mı?

Tuğrul Bey (Barış Yağcı) Alparslan Büyük Selçuklu dizisinden ayrılmıştır.

Tuğrul Bey kimdir?

Tuğrul Bey veya Toğrül, Tuğril, Toghrïl Beg, I. Tuğrul 995 yılında Horosan'da dünyaya geldi. 4 Eylül 1063 yılında ise hayata gözlerini yumdu.

Tuğrul Bey Büyük Selçuklu Devleti'nin kurucusu ve ilk sultanıdır.

Oğuzlar'ın Kınık boyundan Selçuk Bey'in torunudur. Babası Mikail, gazâ akınında şehit düşünce, dedesi Selçuk Bey'in yanında büyüdü. Çocukluğu Seyhun boylarındaki Cend şehrinde geçti. Gaznelilerin, Selçuk Bey'in oğlu Arslan Yabguyu esir almasından sonra 1025 yılında Selçukluların başına geçti. Altun Can Hatun ile evlendi.

Kendilerine yeni bir yurt arayan Tuğrul Bey komutasındaki Oğuzlar Horasan'a göç ettiler. 1028-1029 yılları arasında kardeşi Çağrı Bey ile birlikte Merv ve Nişabur kentlerini ele geçirdi. Buhara ve Belh kentlerine seferler düzenledi. 1038 yılında Nişabur'da kendini sultan ilan etti. 1040 yılında Gaznelilerle yaptığı Dandanakan Savaşı'nı kazanarak Gazne Devleti'ne karşı Selçukluların üstünlüğünü sağladı. Kardeşi Çağrı Bey'i Horasan valisi tayin eden Tuğrul Bey İran'ın büyük bir bölümünü ele geçirdi ve Selçuklu topraklarını Anadolu'ya kadar uzandırdı.

1055 yılında Abbasi halifesi olan Kaim, Bağdat'ı ellerinde bulunduran Şii mezhepli Büveyhoğulları'na olan bağımlılıktan kurtulmak için Bağdatlı ünlü alim, fakih ve kadı Mâvardı'yı Tuğrul Bey'e göndererek Selçuklu hükümdarı Tuğrul Bey'den yardım istedi. Bağdat'a asıl iktidar gücü olan halifelik muhafız güçleri komutanı olan Türk asıllı ama Şii mezhepli "Basâsırı" destek görmeyi önceden kabul etti. Ama sonra "Basâsırı" bu görüşünden ayrıldı ve Buveydiler ile aksi düştü. Halife Kaim de bu ayrılıktan istifade edip Tuğrul Bey'i Bağdat'a davet etti.

Tuğrul Bey Abbâsî halifesini Şiilerden kurtarmak için 1055'te Bağdat'a yaptığı seferde Büveyhoğulları ile savaştı ve onları ağır bir yenilgiye uğrattı. Irak'ta son Büveyhoğulları hükümdarı olan El-Meliku'r-Rahim'i esir alan Tuğrul Bey bu devlete son verdi. Tuğrul Bey Bağdat'a girip Abbâsî halifeliğinin koruyuculuğunu üzerine aldı.

Fakat tam bu sırada Selçuklu idaresinde bulunan ülkede Tuğrul Bey aleyhine üvey kardeşi İbrahim Yınal isyan etti ve büyük sayıda Türkmen de bu isyana katıldı. Tuğrul Bey isyancı üvey kardeşi İbrahim Yınal ve Büveyhoğulları orduları ile zor bir savaşa girmek zorunda kaldı. Aralık 1058'de 400 atlı süvari bedevi Banu Hilal aşiret birlikleri başlarında 1055'te Bağdat'dan sürülmüş Basasırı olarak Bağdat'ı işgal ettiler. Şehirde camilerde Kahire'de bulunan Şii Fâtımîler halifesi Müstansır adına hutbe okuttular.

1060 yılında Tuğrul Bey İbrahim Yinal isyanını bastırdı ve Fâtımîlerin eline geçmiş olan Bağdat'ı ele geçirdi. Abbâsî halifesi Kaim'in tekrar Bağdat'a dönmesini sağlayan Tuğrul Bey, halifenin kızı Seyyide Fâtıma el-Betül ile evlendi. Halife Kaim, Tuğrul Bey'e Ruknu ʾd-Din (Dinin direği) ve Malikul-Meşrik ve Magrib (Doğu'nun ve Batı'nın Sultanı) unvanlarını verip onu Sultan ilan etti.

İlk eşi tutulmuş olduğu hastalıktan 1060 yılında Cürcan'da ölmüştür. Eşini kaybetmekten derin üzüntü duymuş olan Tuğrul Bey, eşinin cesedini Büyük Selçuklu Devleti'nin başkenti Rey kentine getirtirmiş ve orada defnettirmiştir.

Alparslan dizisi Seferiye Hatun kimdir? Alparslan kaç kere evlendi? Alparslan'ın kaç çocuğu var?

Tuğrul Bey 4 Eylül 1063 tarihinde 73 yaşındayken çocuksuz olarak İran'ın Rey kentinde vefat etmiş ve yerine yeğeni Alp Arslan geçmiştir. Tuğrul Beyin mezarı Tuğrul Kulesi'ndedir.

.
SON VİDEOLAR

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş